СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Ripple се обиделе да постигнат договор со Комисијата за хартии од вредност

Ripple се обиделе да го решат случајот на нерегистрирани трансакции со хартии од вредност со Комисијата за хартии од вредност (SEC) пред федералниот регулатор да ги тужи во декември, изјави извршниот директор Бред Гарлингхаус.

Во тема на Твитер, Гарлингхаус се осврна на, како што рече, пет „клучни прашања“ во врска со тужбата на SEC против Ripple, иако предупреди дека е ограничен во она што може да го каже додека трае случајот.

„Не можам да навлегувам во детали, но знајте дека се обидовме – и ќе продолжиме да се обидуваме [со] новата администрација – да го решиме тоа“, рече Гарлингхаус за тоа зошто Ripple не се договорил со SEC.

Од Комисијата тврдат дека Ripple, Гарлингхаус и поранешниот извршен директор и сегашен претседател, Крис Ларсен продале XRP вредни 1,3 милијарди долари во форма на нерегистрирани хартии од вредност од 2013 година и „континуирано“ го кршеле законот. Федералниот регулатор тврди дека овие средства биле искористени за финансирање на работењето на компанијата.

Обвинувањата се појавија по победите на SEC против Telegram и Kik, две платформи за пораки што регулаторот тврди дека ги прекршиле законите за хартии од вредност заради нивните првични понуди за монети или пред-продажба на токени пред да ги ослободат токените GRAM и KIN. (Telegram го уби проектот GRAM пред да започне со работа)

Сличности може да се направат со Block.one, компанија која успешно го реши својот случај со SEC во 2019 година.

Компанијата Block.one, која стои зад проектот ЕОS, плати казна за порамнување, со што на сегашната форма на знакот ЕОS се даде регулаторно зелено светло за продолжување на трговијата.

Гарлингхаус, заедно со генералниот советник за Ripple, Стјуарт Алдероти, рече дека чекаме одговор на фирмата од Сан Франциско за случајот SEC. Ripple јавно ги негираше обвинувањата на SEC и има закажано првично рочиште за подоцна следниот месец.

Говорејќи за другите делови од жалбата на SEC, Гарлингхаус рече дека Ripple „им дал на некои клиенти, конкретно на првите, [стимулации] да ја користат [нивната ликвидност на барање]“, што според него е легално.

Тој не одговори на едно од неговите објавени прашања за тоа дали Ripple платил на берзи за XRP (+ 4,3%), велејќи само дека „Ripple нема контрола каде е наведен XRP“.

Неколку берзи го елиминираа или прекинаа тргувањето со XRP по поднесувањето на тужбата.

Кракен, една од ретките големи платформи во САД, која сè уште тргува со XRP, рече дека „го разгледува проблемот“.

Поврзани вести

Голдман Сакс: Клиентите сè повеќе бараат биткоин

Влатко Зорба

Централната банка на Франција наскоро може да купува и чува Биткоин

Влатко Зорба

Хакери со малвер напаѓаат корисници на криптовалути

Влатко Зорба