26.8 C
Скопје
24 септември, 2023
СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

БИТКОИНОТ РАСТЕ: Маск објави дека „Тесла“ сепак ќе прифаќа криптовалути

Цената на биткоинот се зголеми синоќа за скоро 10 проценти откако извршниот директор на Тесла, Елон Маск објави дека овој производител на електрични возила повторно може да прифати плаќање за набавка на автомобил со оваа криптовалута во иднина.

„Откако ќе добиеме потврда за разумната употреба (-50%) на чиста енергија од рударите, со позитивен тренд во иднина, Тесла ќе продолжи со трансакции со биткоин“, рече Маск.

По оваа објава, Биткоин скокна на цена од 39.000 долари, што е скок од скоро 10 проценти.

Од почетокот на годината, најстарата дигитална монета во светот порасна за повеќе од 30 проценти, иако нејзината сегашна цена е далеку под историскиот рекорд од 64.829,14 долари достигнат во април, пренесе CNBC.

Во средината на мај, Тесла престана да прима биткоин за купување автомобили со биткоини, повикувајќи се на загриженост за влијанието на „копањето“ на криптовалути врз климата.

Крипто-рударството троши огромни количини на енергија (претежно произведено од фосилни горива) за напојување на моќни компјутери, а според индексот на потрошувачка на електрична енергија биткоин во Кембриџ, рударството на оваа виртуелна валута троши повеќе електрична енергија отколку некои земји со целосна големина, како што се Финска и Белгија.

Поврзани вести

Повеќето нови сопственици на Биткоин не продаваат во 2021 година

Влатко Зорба

Аналитичарите се прашуваат: Кој купи биткоини за 806 милиони долари?

Влатко Зорба

XRP падна за 12% по ликвидации за 1,7 милијарди долари

Влатко Зорба