СТАНДАРД life

Тесла

КРИПТОВАЛУТИ

БИТКОИНОТ РАСТЕ: Маск објави дека „Тесла“ сепак ќе прифаќа криптовалути

Stefanija Kuzmanovska
Цената на биткоинот се зголеми синоќа за скоро 10 проценти откако извршниот директор на Тесла, Елон Маск објави дека овој производител на електрични возила повторно...
КОМПАНИИ

„Тесла“ на чекор од отворање ланец на ресторани

Stefanija Kuzmanovska
Извршниот директор на „Тесла“, „Елон Маск“, е на чекор до отворање ланец ресторани, пренесува „Танјуг“, повикувајќи се на „Блумберг“. Според агенцијата, на 27 мај „Тесла“...
КОМПАНИИ

„Тесла“ нема да прифаќа биткоин поради климатските промени

„Тесла“ ја суспендираше можноста за купување на своите возила со биткоин поради загриженост за климатските промени, напиша извршниот директор Елон Маск на Твитер. По оваа...
КОМПАНИИ

Маск ги прекина плановите за проширување во Кина

Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ ги суспендираше плановите за купување земјиште во Кина со цел проширување на фабриката во Шангај. Напуштањето на плановите за...
КОМПАНИИ

НОВ РЕКОРД НА „ТЕСЛА“: Остварен профит од 438 милиони долари во првиот квартал

Влатко Зорба
Производителот на електрични автомобили „Тесла“ во првиот квартал од 2021 година оствари рекордна нето добивка од 438 милиони долари или 93 центи по акција, надминувајќи...
КОМПАНИИ

Huawei: Нашиот автомобил ќе поминува повеќе од 1.000 км, далеку подобри сме од Tesla

Влатко Зорба
Кинеската компанија Huawei планира да инвестира милијарда долари во развој на електрични автомобили и системи за автономно возење. Технолошкиот гигант соработуваше со кинескиот производител на...
КРИПТОВАЛУТИ

Акциите на Tesla ќе се тргуваат на крипто-берзата Binance

Влатко Зорба
Крипто-берзата Binance објави денес започнување на „трговија со дигитални токени“ поддржана од акционерски капитал, а првиот токен што е понуден е Tesla, најголемиот производител на...
КОМПАНИИ

Акциите на „Тесла“ со голем раст по информациите за рекордните испораки

Влатко Зорба
Акциите на „Тесла“ денеска пораснаа за околу 7,5 проценти во тргувањето пред официјалното отворање на Њујоршката берза, објави Ројтерс. Ова се случи откако водечкиот светски...
КОМПАНИИ

Tesla: Испораките на автомобили во првиот квартал ги надминаа очекувањата

Влатко Зорба
Tesla испорача 184.800 возила и произведе 180.338 автомобили во првиот квартал од оваа година. Аналитичарите очекуваа Tesla да испорача околу 168.000 возила во тој период,...