Таг : Тесла

Компании и пазар

Трамп застана на страната на Маск: „Тесла“ мора веднаш да започне со работа!

Американскиот претседател Доналд Трамп интервенираше во конфликтот меѓу директорот на компанијата „Тесла“, Елоа Маск и властите во Калифорнија, барајќи отворање на фабриката за производство на...
Компании и пазар

Маск: Ако не ми дозволат да го отворам производството, ќе ја преселам фабриката од Калифорнија

Милијардерот Елон Маск, шеф на фабриката за електрични автомобили „Тесла“, изјави дека ќе го премести седиштето на компанијата од Калифорнија, откако му било кажано дека...
Компании и пазар

И покрај рекордните испораки, „Тесла“ отпушта стотици вработени

Stefanija Kuzmanovska
И покрај одличните податоци за испораки за првата четвртина, американскиот производител на автомобили „Тесла“ се подготвува да отпушта вработени во своите американски фабрики за батерии...
Компании и пазар

Маск отпушта 75% од вработените во фабриката во Невада

Влатко Зорба
Американскиот производител на електрични автомобили „Тесла“ планира да го намали бројот на вработени во фабриката за батерии во Невада за околу 75 проценти, како резултат...
Компании и пазар

Маск свикал состанок со вработените во 1 часот наутро во недела, па вработил 252 луѓе

Влатко Зорба
Елон Маск е познат по тоа што поставува тешки цели. Сепак, на крајот на февруари, се покажа дека шефот на Tesla и SpaceX им наредил...
Компании и пазар

Tesla сече шума за да гради „гигафабрика“ во близина на Берлин

Влатко Зорба
Американската компанија Tesla доби дозвола од судот во Германија да продолжи со сечата на шумата во близина на Берлин за да ја изгради првата „гигафабрика“...
Компании и пазар

Tesla доби над половина милион нарачки за Cybertruck

Влатко Зорба
Tesla Motors прими над 522.000 пред-нарачки за електричниот пикап Cybertruck, кој сè уште не е лансиран за масовно производство. Ова станува јасно од форумот Cybertruckownersclub,...