СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

НОВ РЕКОРД НА „ТЕСЛА“: Остварен профит од 438 милиони долари во првиот квартал

Производителот на електрични автомобили „Тесла“ во првиот квартал од 2021 година оствари рекордна нето добивка од 438 милиони долари или 93 центи по акција, надминувајќи ги очекувањата на трговците на њујоршката берза.

Сепак, акциите на компанијата паднаа дури 3,0 проценти во синоќешното тргување, откако инвеститорите ги анализираа финансиските индикатори кои сугерираат дека профитот се базира на продажба на биткоин и државни заеми за да придонесе за нула загадување на животната средина, а производителите кои имаат вишок кредит можат да ги продадат на други компании.

Вкупните приходи на „Тесла“ во првите три месеци од тековната година достигнаа 10,39 милијарди долари во однос на очекуваните 10,29 милијарди, што е за 74 проценти повеќе отколку во истиот период во 2020 година, пренесе „CNBC“.

Компанијата забележа приход од 518 милиони долари од продажба на регулаторни заеми во текот на првиот квартал, а исто така регистрираше позитивни ефекти од продажбата на биткоин од 101 милион долари.

Според деловниот извештај, компанијата, сопственост на Елон Маск, од јануари до крајот на март испорачала 184.800 автомобили „Модел 3“ и „Модел Y“, што ги надмина прогнозите на пазарот и постави нов рекорд „Тесла“.

Сепак, во извештајот се наведува и дека во првиот квартал, „Тесла“ не произведе ниту еден луксузен седан Модел Ес или СУВ Модел X. Тој испорача 2.020 постари седани Модел Ес и СУВ Модел X од залиха.

Компанијата соопшти дека „Тесла“ сега има намера да произведе 2.000 возила Ес и X неделно оваа година. Исто така, се очекува да се зголемат испораките на возила во 2021 година за повеќе од 50 проценти во споредба со претходната година, што значи минимална продажба од околу 750.000 возила оваа година.

Поврзани вести

Петар Стојковски се стекна со најпрестижното признание „Business Elite’s 40 under 40“

msp-admin

Кина веќе има скоро 1 милијарда корисници на Интернет

Влатко Зорба

На колку години Закерберг ја заработи првата милијарда?

msp-admin