СТАНДАРД life

Рекорд

Шоубиз

Адам Сендлер собори рекорд со филмот кој моментално е најгледан на „Нетфликс“

Urednik
ОТКАКО стекна репутација на омразен актер меѓу критичарите, Адам Сендлер со нов филм докажа дека не е за фрлање. Филмот „You Are Not Invited to...
КОМПАНИИ

НОВ РЕКОРД НА „ТЕСЛА“: Остварен профит од 438 милиони долари во првиот квартал

Влатко Зорба
Производителот на електрични автомобили „Тесла“ во првиот квартал од 2021 година оствари рекордна нето добивка од 438 милиони долари или 93 центи по акција, надминувајќи...
БИЗЛАЈФ

Lamborghini Urus возеше рекордни 298 км/ч на замрзнатото Бајкалско езеро

Влатко Зорба
„Деновите на брзината“ што се одржаа на руското Бајкалско езеро, најдлабокото езеро на светот чија површина моментално е замрзната, постави нов рекорд за брзо возење...
КРИПТОВАЛУТИ

Се очекува рушење на историскиот рекорд на цената на Биткоин

Влатко Зорба
Најпопуларната криптовалута денес вреди повеќе од 57.000 долари и на тој начин се приближи до рекордот од 58.332 долари. Биткоин беше вреден 57.217 долари утрово...
КОМПАНИИ

Кој е човекот кој си исплатил рекордни 343 милиони фунти во Велика Британија?

Влатко Зорба
Сер Крис Хон, управител на хеџ-фондот Children’s Investment (TCI), минатата година си исплатил 479 милиони долари, откако неговиот фонд забележа скок на добивката пред оданочување...
КОМПАНИИ

Sony бележи рекорден скок на вредноста на акциите

Влатко Зорба
Познатата јапонска компанија Sony годинава оствари раст од 8,41 процент во акциите. Акциите на другите компании во секторот за производство на аудио-видео пораснаа за 6,08...