Стандард

Рекорд

БИЗЛАЈФ

Lamborghini Urus возеше рекордни 298 км/ч на замрзнатото Бајкалско езеро

Влатко Зорба
„Деновите на брзината“ што се одржаа на руското Бајкалско езеро, најдлабокото езеро на светот чија површина моментално е замрзната, постави нов рекорд за брзо возење...
КРИПТОВАЛУТИ

Се очекува рушење на историскиот рекорд на цената на Биткоин

Влатко Зорба
Најпопуларната криптовалута денес вреди повеќе од 57.000 долари и на тој начин се приближи до рекордот од 58.332 долари. Биткоин беше вреден 57.217 долари утрово...
КОМПАНИИ

Кој е човекот кој си исплатил рекордни 343 милиони фунти во Велика Британија?

Влатко Зорба
Сер Крис Хон, управител на хеџ-фондот Children’s Investment (TCI), минатата година си исплатил 479 милиони долари, откако неговиот фонд забележа скок на добивката пред оданочување...
КОМПАНИИ

Sony бележи рекорден скок на вредноста на акциите

Влатко Зорба
Познатата јапонска компанија Sony годинава оствари раст од 8,41 процент во акциите. Акциите на другите компании во секторот за производство на аудио-видео пораснаа за 6,08...
ТЕХНОЛОГИЈА

Steam постави нов рекорд – 26 милиони корисници истовремено

Влатко Зорба
Тековната година веќе беше многу успешна за Steam, а платформата сега забележа повеќе од 26 милиони корисници кои ја користат услугата истовремено за прв пат....
ТЕХНОЛОГИЈА

Се врати астронаутката на НАСА која беше најдолго во вселената

msp-admin
Астронаутката на НАСА, Кристина Кох го собори рекордот и стана првата жена која извела најдолг поединечен вселенски лет. Кох се врат на Земјата после 328...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!