Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин со нов рекорд – над 62.500 долари

Најпознатата криптовалута во светот достигна нов рекорд – 62.500 долари.

Во последните 24 часа порасна за 2,32 проценти, а во 10,37 часот по наше време, достигна 62.678 долари.

Цената на биткоинот скокна дури 809,45 проценти во последната година и 446,11 проценти во последните шест месеци.

Неговата пазарна капитализација ја надмина бројката од 1,17 трилиони долари.

Поврзани вести

Пензиските фондови активно инвестираат во Bitcoin преку Grayscale

Влатко Зорба

„Биткоинот нема вредност, тоа е безвредна илузија“: 10 цитати на Бафет за популарната паричка

Влатко Зорба

Најголемиот „рудник“ на Биткоин планира ИПО од 500 милиони долари

Влатко Зорба