Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Еве зошто Биткоин може да вреди 115.000 долари овој август

Големата бикова прогноза на „Pantera Capital“ за Биткоин се развива точно како што предвидовме, вели Ден Морехед.

Основачот и извршен директор на „Pantera Capital“, продолжува да ја одржува својата бикова прогноза за БТК во 2021 година. Тој тврди дека водечкото крипто-средство е сè уште на пат да достигне 115.000 американски долари до август 2021 година.

Во неодамнешното Blockchain писмо на „Pantera“, Морехед рече дека движењата на цените на Биткоин, иако одложени за една недела, се одвиваа точно како што беше предвидено со „stock-to-flow“ моделот објавен минатата година.

„Биткоинот е точно во согласност со прогнозата што ја направивме во априлското писмо. Нашата анализа се засноваше на споредба на намалувањето на снабдувањето / протокот на Биткоин во однос на акциите – во моментот на секое преполовување (халвинг) – и последователното влијание врз цената“.

Според предвидувањата поставени од „Pantera“, цената на Биткоин заостанува за 15 недели во јули 2020 година. Во декември, Биткоин започна да се надоврзува и до средината на јануари водечката криптовалута ја достигна деветтата фаза во прогнозата на „Pantera“ по искачувањето до 38 000 долари.

За следниот датум, 15 февруари 2021 година, „Pantera“ предвидува дека Биткоин ќе се тргува за 45.268 долари.

„Pantera“ ги прави своите предвидувања врз основа на циклусот Биткоин халвинг. Историски гледано, Морехед вели дека цените на БТК се зголемуваат по секое преполовување, што се случува на секои четири години.

По првото преполовување во 2012 година, снабдувањето на Биткоин падна за нешто повеќе од 15% во период од 446 дена, бидејќи блок профитот беше преполовен од 50 на 25 БТК. Последователно, Биткоин беше сведок на рели од 9.212%.

По преполовување во 2016 година, БТК се зголеми за 2,910%.

Ако Биткоин ја следи предвидената траекторија на „Pantera“, Морехед очекува БТК да достигне врв во август 2021 година со цена од 115.212 американски долари, што е повеќе од 1,091% по халвинг во мај 2020 година.

„Не велам дека би се обложил на своите заштеди […], но мислам дека е можно и дека сме на пат да го сториме тоа“.

Поврзани вести

Сејлор: Биткоин станува корпоративен и тоа со брзо темпо

Влатко Зорба

Загриженоста за измама и злоупотреба повторно ја намалува цената на биткоинот

Влатко Зорба

Етереум има огромен потенцијал за раст, според Камерон Винклевос (ВИДЕО)

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!