Стандард

Криптовалути

КРИПТОВАЛУТИ

„Revolut“ додаде единаесет криптовалути во понудата

Влатко Зорба
Британската услуга за дигитално банкарство „Revolut“ додаде уште единаесет криптовалути за трговија во Велика Британија и Европската унија. Според објавата на блогот во четвртокот, се...
КРИПТОВАЛУТИ

Нов рекорд на етерот, во сериозен плус е биткоин

Влатко Зорба
Откако минатата недела ја проби „магичната граница“ од 60.000 долари, и падна на 57.000 долари вчера, биткоинот денес повторно изненадува. Утрово, оваа криптовалута започна во...
КРИПТОВАЛУТИ

Пазарната капитализација на криптовалутите за прв пат близу 2 трилиони долари

Влатко Зорба
Пазарната капитализација на сите криптовалути денес за прв пат се приближи на нивото од два трилиони (2.000 милијарди) долари. Вредноста на сите 9.115 криптовалути што...
КРИПТОВАЛУТИ

Првиот „зелен биткоин“ во светот

Влатко Зорба
„Argo Blockchain“ со седиште во Лондон потврди дека потпишала Меморандум за разбирање со „DMG Blockchain Solutions“. Британската фирма за криптовалути ги најавува плановите за создавање...
КРИПТОВАЛУТИ

Еден биткоин ќе вреди колку Ламборџини до крајот на годината?

Влатко Зорба
Долгорочните прогнози за цените на биткоинот, засновани на долари, се погрешни – вели извршниот директор на компанијата „Кракен“, Џеси Пауел. Поради инфлациската природа на фиат...
КРИПТОВАЛУТИ

PayPal им дозволи на клиентите да плаќаат со криптовалути

Влатко Зорба
Платформата за плаќање преку Интернет, PayPal, во вторникот лансираше нова опција во САД, плаќањата во криптовалути, наречена „Checkout with Cripto“ (CWC). Со проширување на можноста...
КРИПТОВАЛУТИ

THETA на Theta Network влезе во топ 10 криптовалути според пазарната капитализација

Влатко Зорба
THETA, матичниот токен на Theta Network – децентрализирана видео мрежа заснована на блокчеин – влезе во првите 10 на криптовалутите според пазарната капитализација. На 23...
КРИПТОВАЛУТИ

Како може да се реши најголемиот проблем на Ethereum мрежата?

Влатко Зорба
Hermez Network, децентрализирана платформа која бара нула доказ (zk-rollup), официјално ја промовираше својата основна мрежа. Проектот има намера да ги намали трошоците за Ethereum со...
КРИПТОВАЛУТИ

Биткоин се тргува за 53.000 долари, капитализацијата падна под трилион долари

Влатко Зорба
Цената на биткоинот продолжува да паѓа, па во моментов се тргува со најпопуларната криптовалута по цена од околу 52.900 американски долари. Ова значи дека биткоинот...
КРИПТОВАЛУТИ

Coinbase додава поддршка за три нови алткоини

Влатко Зорба
Американската берза за криптовалути, Coinbase најавува дека три нови алткоини ќе бидат достапни за тргување на нивната платформа. Во новиот пост на блогот, компанијата со...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!