СТАНДАРД life

трговија

КРИПТОВАЛУТИ

Што носи новата технологија за тргување со криптовалути? За почеток, многу помалку неуспешни трансакции

Техничкиот универзитет во Виена разви нов протокол за трговија со криптовалути, со намера да биде побрз и побезбеден од постојниот. Блокчејн технологијата овозможува десет трансакции...
КРИПТОВАЛУТИ

Нигерија забранува тргување со криптовалути, Кенија пак гледа спас во биткоинот

Влатко Зорба
Во приближно исто време, две африкански земји се најдоа во центарот на вниманието поради биткоинот. Една од нив, Нигерија, поточно Централната банка на Нигерија (CBN),...
ЕКОНОМИЈА

Прометот во вкупната трговија во четвртото тримесечје бележи пад од 24,3% на годишна основа

Влатко Зорба
Прометот во вкупната трговија во четвртото тримесечје забележа реален пад од 24,3% на годишна основа, одразувајќи ги и натаму неповолните остварувања кај трговијата на големо...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Приоритетна цел во претседавањето со ЦЕФТА ќе биде отстранувањето на пречките во трговијата

Влатко Зорба
Министерот за економија Крешник Бектеши и амбасадорот на Европската Унија во Северна Македонија, Дејвид Гир денеска ги презентираа приоритетите на Северна Македонија со претседавањето на...
КОМПАНИИ

ЕУ НАЈМНОГУ ТРГУВА СО КИНА: САД во шок, кинеската економија порасна за повеќе од 2%!

Влатко Зорба
Соединетите држави повеќе не се земја со која Европската унија најмногу тргува. Сега тоа е Кина, покажаа податоците објавени оваа недела. Минатата година увозот од...
АНАЛИЗИ

Глобализацијата е во повлекување

Влатко Зорба
Во последниве години, светската трговија доби голем број удари и 2020 година не беше исклучок, пишува во својата анализа „Волстрит журнал“. Уште од светската финансиска...
КОМПАНИИ

Колку губи глобалната трговија од коронавирусот?

msp-admin
Глобалната трговија ќе претрпи огромни загуби заради епидемијата на коронавирус која веќе се рашири низ целиот свет. За само една четвртина, загубите ќе бидат сразмерни...
КОМПАНИИ

Кој е најголемиот извозен адут на земјава?

msp-admin
Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на катализаторите на носачи со благородни метали или нивни соединенија, сетовите на проводници за...