Стандард

Акции

ЕКОНОМИЈА

Акциите на Комерцијална најтргувани на Македонска берза во 2020 година

Влатко Зорба
Акциите на Комерцијална банка се најтргувани на официјалниот пазар на Македонска берза, покажува Годишниот билтен. Истргувани се 333.907 акции преку 7.476 трансакции, по просечна цена...
КОМПАНИИ

Zoom сака да собере 1,5 милијарди долари со продажба на нови акции

Влатко Зорба
Zoom Video Communications сака да собере 1,5 милијарди долари нудејќи нови акции, искористувајќи ја зголемената побарувачка за платформата за видео конференции за време на пандемијата,...
АНАЛИЗИ

Која е пресудата за Лондонското сити по „Брегзит“?

Влатко Зорба
Една недела по почетокот на новата година, в навистина ја реализира својата иднина по „Брегзит“: договорот за финансиски услуги со Европската унија може да биде...
КОМПАНИИ

Акциите на Twitter потонаа откако го блокираа Трамп

Влатко Зорба
Акциите на Twitter се „лизнаа“ над осум проценти при тргувањето пред официјалното отворање на берзите, по одлуката на компанијата трајно да ја суспендира корисничката сметка...
КОМПАНИИ

Колку би заработиле денес, доколку се обложевте на акции на Tesla пред 10 години?

Влатко Зорба
Деценијата беше зачудувачка за инвеститорите во Tesla – производителот на електрични автомобили стана креатор на милионери, покажуваат податоците на Yahoo Finance. Компанијата на претприемачот Елон...
КОМПАНИИ

Што кажал Маск кога стана најбогатиот човек на светот?

Влатко Зорба
Откако акцијата на Tesla скокна на 880 долари, Елон Маск сега „вреди“ 195 милијарди, 10 повеќе од Џеф Безос. Имено, акциите на неговата компанија скокнаа...
КОМПАНИИ

Акциите на Tesla нагло ќе паднат, вели познат инвеститор

Влатко Зорба
Познатиот инвеститор Мајкл Бури, кој стана популарен откако неговите подвизи беа прикажани во филмот Big Short,, објави дека го зголемил облогот против акциите на Tesla....
КОМПАНИИ

Акциите пораснаа откако демократите ја презедоа контролата над Сенатот

Влатко Зорба
Aмериканските државни облигации опаѓаат, а берзите бележат раст по очекувањата, дека високата потрошувачка и долгови на администрацијата на Демократската партија ќе го зголемат економскиот раст...
ЕКОНОМИЈА

Најголем пад во декември имаа акциите на „Макстил“

Влатко Зорба
Прометот на Македонска берза во декември се позиционираше на 496.930.924 денари или 58,65% повеќе во однос на претходниот месец, покажува Месечниот статистички билтен на Македонска...
КОМПАНИИ

За 24 часа: „Волстрит“ реши да „исфрли“ кинески гиганти од берзата и потоа се откажа од својот план

Влатко Зорба
За само 24 часа, њујоршката берза ја смени својата одлука за тоа какво дејствие да преземе против неколку кинески гиганти, што и ги продаваат своите...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!