Стандард

Акции

КРИПТОВАЛУТИ

Акциите на Tesla ќе се тргуваат на крипто-берзата Binance

Влатко Зорба
Крипто-берзата Binance објави денес започнување на „трговија со дигитални токени“ поддржана од акционерски капитал, а првиот токен што е понуден е Tesla, најголемиот производител на...
КОМПАНИИ

Акциите на „Тесла“ со голем раст по информациите за рекордните испораки

Влатко Зорба
Акциите на „Тесла“ денеска пораснаа за околу 7,5 проценти во тргувањето пред официјалното отворање на Њујоршката берза, објави Ројтерс. Ова се случи откако водечкиот светски...
КОМПАНИИ

Волстрит падна поради најавата за зголемување на даноците, паднаа и повеќето европски берзи

Влатко Зорба
Берзанските индекси на Волстрит ги загубија сите добивки од претходниот ден во вторникот, затоа што инвеститорите се загрижени за плановите на владата да ги зголеми...
КОМПАНИИ

Од „Фајзер“ до „Модерна“: Во која насока се движат акциите на водечките компании во борбата против Ковид?

Влатко Зорба
По тешката 2020 година и околу 2,6 милиони смртни случаи од Ковид-19, на почетокот на тековната година започна масовната вакцинација. Во играта има многу компании...
ЕКОНОМИЈА

Јосифовски се стекнал со 90 обични акции од Макпетрол

Влатко Зорба
Претседателот на Управниот одбор на Макпетрол, Андреја Јосифовски се стекнал со уште 90 акции од друштвото, соопштија оттаму. „Согласно член 34, став 1, алинеја 7...
КОМПАНИИ

Пазарната вредност на Tesla падна 244 милијарди долари за еден месец

Влатко Зорба
Акциите на Tesla паднаа во понеделникот, петти последователен ден на тргување. Пазарната капитализација на компанијата на Елон Маск потона за неверојатни 244 милијарди долари во...
КОМПАНИИ

Пазарната капитализација на Tesla се намали за скоро 90 милијарди долари за само една недела

Влатко Зорба
Падот на акциите на технолошките фирми оваа недела збриша скоро 90 милијарди долари од пазарната капитализација на американскиот производител на електрични автомобили Tesla, објави Блумберг....
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!