СТАНДАРД life

модерна

КОМПАНИИ

Од „Фајзер“ до „Модерна“: Во која насока се движат акциите на водечките компании во борбата против Ковид?

Влатко Зорба
По тешката 2020 година и околу 2,6 милиони смртни случаи од Ковид-19, на почетокот на тековната година започна масовната вакцинација. Во играта има многу компании...
КОМПАНИИ

„АстраЗенека“ го продаде својот удел во „Модерна“ за над милијарда долари

Влатко Зорба
Британско-шведската мултинационална компанија „АстраЗенека“ го продаде својот удел од 7,7 проценти во „Модерна“ за повеќе од 1 милијарда долари откако акциите на американската биотехнолошка компанија...
КОМПАНИИ

Вакцината против корона на „Moderna“ со ефикасност од 95%

msp-admin
Американската компанија „Moderna“ штотуку објави дека нивната вакцина против Ковид-19 покажува 95% ефикасност. Модерна вели дека ова е „одличен ден“ и планира да аплицира за...
КОМПАНИИ

Компанија од екс Југославија гради фабрика за Ковид вакцина

msp-admin
Додека илјадници научници ширум светот сè уште работат на развој на вакцини и лекови за Ковид-19, некои компании веќе започнаа со градење на погони за...
ЕКОНОМИЈА

Спасовски: Да создадеме креативна, модерна, современа, дигитална економија

Stefanija Kuzmanovska
Владините економски политики креирани во соработка со бизнис секторот направија пресврт на многу полиња. За 2,5 години се постигнати резултати и бројки како никогаш досега....