Таг : Фабрика

Вести

Речиси 300 луѓе се заразени со корона во фабрика што прави сендвичи

Влатко Зорба
Скоро 300 вработени во англиска фабрика што изработува сендвичи се позитивни за коронавирусот, пренесува Скај њуз. Фабриката „Гринкор“ во Нортемптон, во која работат околу 2.100...
МАКЕДОНИЈА

Tројцата заразени работници од „Дрекслмајер“ не се поврзани меѓу себе

Ги преземаме сите мерки против коронавирус, тројцата заразени работници не се поврзани меѓу себе, изјавија денеска за МИА од германската фабрика „Дрекслмајер“, по информациите дека...
Компании и пазар

Ништо од фабриката „Фолксваген“ во Турција

Stefanija Kuzmanovska
Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ објави дека се откажува од изградба на нова фабрика во Турција, затоа што повеќе не е потребна. Германскиот автомобилски гигант...
ЕКОНОМИЈА

Првата современа фабрика за отпад во земјава ќе се гради наредната година

Општините од Источниот и Североисточниот плански регион имаат шанса своите дворови да ги исчистат од ѓубре по европски терк. Современиот систем за управување со отпад...
ЕКОНОМИЈА

Овозможена работата на фабриките и за време на полицискиот час во сабота и недела, работниците со посебни дозволи

Владата попладнево соопшти дека за време на полицискиот час што утре и задутре (сабота и недела) ќе почнува од 16:00 часот и ќе трае до...
Хроника

Избувна пожар во фабрика за сокови во Охрид

Берта Китинска
Пожар избувна вчера во фабрика за сокови во Охрид. Во инцидентот нема повредени, а предизвикана е материјална штета. Според информациите на СВР-Охрид, вчера во 01.55...
Компании и пазар

Xiaomi пушта фабрика за паметни телефони во Пекинг

Влатко Зорба
Xiaomi има изградено супер-фабрика за производство на смартфони во специјалната економска зона во Пекинг. Оваа недела потпретседателот на компанијата и лидер на брендот Редми, Лу...
МАКЕДОНИЈА

Количини опасен отпад во кругот на АД ОХИС базирани на информации стари над 20 години

Ивана Рамаданова
За проектот “Безбедно отстранување на хемиски материи од локации и производни погони во кругот на АД ОХИС Скопје” била избрана за најповолен понудувач на распишан...