Таг : Фабрика

Хроника

Избувна пожар во фабрика за сокови во Охрид

Берта Китинска
Пожар избувна вчера во фабрика за сокови во Охрид. Во инцидентот нема повредени, а предизвикана е материјална штета. Според информациите на СВР-Охрид, вчера во 01.55...
Компании и пазар

Xiaomi пушта фабрика за паметни телефони во Пекинг

Влатко Зорба
Xiaomi има изградено супер-фабрика за производство на смартфони во специјалната економска зона во Пекинг. Оваа недела потпретседателот на компанијата и лидер на брендот Редми, Лу...
МАКЕДОНИЈА

Количини опасен отпад во кругот на АД ОХИС базирани на информации стари над 20 години

Ивана Рамаданова
За проектот “Безбедно отстранување на хемиски материи од локации и производни погони во кругот на АД ОХИС Скопје” била избрана за најповолен понудувач на распишан...
Компании и пазар

Tesla отвора голема фабрика во Европа

Влатко Зорба
Извршниот директор на Tesla, Елон Маск, официјално објави дека неговата компанија за електрични возила планира да изгради голем погон и центар за инженерски дејности и...
Анализи

Дилемата на Фолксваген: Бизнис или морал?

Влатко Зорба
Фолксваген се надева дека конфликтот во северна Сирија брзо ќе заврши со цел да се нормализира бизнисот, напиша ФАЦ во коментар за можната инвестиција од...
МАКЕДОНИЈА

Заев: Политичката и економската стабилност ја донесе германската компанија Герешајмер која ќе отвори 400 работни места

Влатко Зорба
Од денеска започнува финалната фаза од градбата на фабриката на германската компанија „Гересхajмер“ која ќе има 12.500 квадратни метри, во која првите производи наменети за...
МАКЕДОНИЈА

Новата фабрика на „Герешајмер“ во Бунарџик ќе донесе 400 нови вработувања

Влатко Зорба
Германската компанија „Герешајмер“ денеска во Технолошко индустриската развојна зона Бунарџик го означи почетокот на изградба на новата фабрика за медицинска пластика. Ова е прва фабрика...
МАКЕДОНИЈА

Германската компанија „Герешајмер“ денес ќе ги постави темелите на новата фабрика во Скопје

user3
Германската компанија „Герешајмер“ денеска во Технолошко индустриската развојна зона Бунарџик ќе ги постави темелите на новата фабрика за медицинска пластика. Ова е прва фабрика на...
Компании и пазар

Фолксваген ја одложи одлуката за изградба на фабрика во Турција

Влатко Зорба
Автомобилскиот концерн Фолксваген ја одложи одлуката за изградба на фабрика во Турција, во момент кога Анката спроведува операција во Сирија, јави весникот „Ханделсблат“, повикувајќи се...