Таг : Хрватска

Регион

Короната дивее во Хрватска: Повеќе од 1.500 новозаразени

Влатко Зорба
Во последните 24 часа во Хрватска починале 1.563 новозаразени и 13 лица. Само во Загреб има 705 новозаразени. Националниот штаб за цивилна заштита објави дека...
Регион СВЕТ

Во последните 24 часа, регистрирани над 800 нови случаи во Хрватска

Берта Китинска
Во изминатите 24 часа, во Хрватска беа регистрирани 819 нови случаи позитивни на коронавирусот, а осум лица починаа, објави Националниот штаб за цивилна заштита во...
Регион

Хрватска: Објавена снимка од нападот врз полицајците пред Владата

Влатко Зорба
Денска во Полициската управа започна прес-конференција на полицијата и надлежното Државно правобранителство, во врска со истрагата за кривичното дело повеќекратно убиство во обид со елементи...
Регион

Во последните 24 часа во Хрватска дури 1.131 нов случај на корона

Stefanija Kuzmanovska
Во Хрватска повторно е срушен нов рекорд во бројот на новозаразени, пренесува телевизијата Н1, која штотуку објави дека според последните податоци имало дури 1.131 во...
Регион

Во Хрватска рекордни 508 нови случаи на Ковид-19, 7 лица починаа

Влатко Зорба
Во последните 24 часа во Хрватска се забележани рекордни 508 случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, седум лица починале, додека активните случаи достигнале 2.818 во...
Регион

Хрватите размислуваат да воведат трајна работа од дома

Влатко Зорба
Меѓу предлозите за изменување и дополнување на Законот за работни односи во Хрватска, на прво место секако ќе бидат пофлексибилни договори за вработување на неопределено...
ЕКОНОМИЈА

Хрватска им станува омилена дестинација на Американците

Stefanija Kuzmanovska
Хрватска се најде меѓу најпребаруваните дестинации во САД, во периодот по завршување на карантинот, покажуваат податоците на Електронскиот систем за авторизација на патувања, којшто објавува...
Регион

Хрватска: Пет лица починаа, 223 нови случаи на инфекција со коронавирус

Stefanija Kuzmanovska
Во последните 24 часа евидентирани се 223 нови случаи на инфекција со коронавирус, а бројот на активни случаи во Хрватска денеска достигна 1226. Меѓу нив,...