Таг : Македонија

МАКЕДОНИЈА

Нетрпеливоста кај граѓаните расте: Јавно именување на заболените е себичен страв од загорзеност или потребна мерка?

Берта Китинска
Секојдневно бројот на заболени лица од Ковид-19 во земјава расте, а со него расте и нетрпеливоста кај граѓаните.На социјалните  мрежи некои од граѓаните повикуваат да...
МАКЕДОНИЈА

Грчкото МНР упати честитки за нашето членство во НАТО

Stefanija Kuzmanovska
Министерството за надворешни работи на Грција преку официјалниот „Твитер“ профил упати честитки за нашето членство во НАТО, додавајќи дека очекува конструктивна соработка, јави дописничката на...
Политика

На 30 март македонското знаме пред седиштето на Алијансата

Влатко Зорба
Северна Македонија од вчера и официјално е 30. земја-членка на Северноатлантската алијаса, откако во вонредни околности, во услови кога светот се соочува со пандемија на...
МАКЕДОНИЈА

НАТО го зајакнува капацитетот на С. Македонија да се справи со кризата со коронавирусот

Stefanija Kuzmanovska
С. Македонија го користи системот за командување со инциденти од следната генерација на НАТО (NICS) за да го координира својот национален одговор на кризата со...
МАКЕДОНИЈА

Њујорк Тајмс: Производителите на канабис во С. Македонија очекуваат Владата да делува

Stefanija Kuzmanovska
Во изолирана индустриска зона во Скопје, во тек е изградба на куќа за одгледување канабис која, кога ќе заврши, ќе се протега на 55.000 метри...
Политика

„Дефенс Њуз“: С.Македонија денеска до Стејт Департмант ќе го достави ратификуваниот Протокол

Се очекува Северна Македонија денеска до американскиот Стејт Департмант да го достави ратификуваниот Протокол за членство во НАТО, со што земјата и официјално ќе стане...
МАКЕДОНИЈА

Во земјава 201 заболен од Ковид-19, идната недела пристигнуваат респиратори

Вкупно 201 лице во земјава се заболени од коронавирусот. На Клиниката за инфективни болести вчера е испишан еден пациент од Дебар, кој е пратен на...
Политика

Сервер: Од С.Македонија ќе зависи кога ќе стане полноправна членка

Берта Китинска
Датумот за почеток на пристапните преговори со ЕУ Северна Македонија требаше да го добие многу порано, но „многу подобро подоцна отколку никогаш“, изјави за МИА...
МАКЕДОНИЈА

По година и половина одлагања и услови: С.Македонија ги започнува преговорите за членство со ЕУ

Европската Комисија во наредните денови треба да започне да ја изготвува преговарачката рамка за преговорите помеѓу ЕУ и Северна Македонија, одлучија вчера министрите за европски...