СТАНДАРД life

Македонија

МК Сцена

Македонија нема да учествува на Евровизија 2024

Urednik
Македонската Радио Телевизија соопшти дека идната година Македонија нема да учествува на Изборот за песна на Евровизија што ќе се одржи во Малме, Шведска. „Ваквата...
Балкан микс

Дејан Милиќевиќ ограбен во Македонија: „Ми го испразнија станот за 40 минути, не ми оставија ни гаќи“

Urednik
Директорот на фотографија и визуелен уметник, Дејан Милиќевиќ се присети на својот живот во Македонија и на немилиот настан што му се случил на врвот...
МК Сцена

Интервју со Тамара: Видов како од херој и најголем патриот се станува најголем предавник и зло за својата татковина

Urednik
Ако кажам дека ништо не ме погоди, ќе излажам. А, прилично искрена и отворена сум во мојот живот, во мојата кариера… што од оваа гледна...
МК Сцена

Интервју со Ивона Јо: Не планирам никаде да одам додека не ја извадам од мене музиката што ја носам

Urednik
Ивона после две години од операцијата, кои се можеби едни од најубавите години поминати во сопственото тело, има друг mindset, друг пристап до нештата, задоволна,...
МК Сцена

Почина Мето Јовановски

Urednik
Денеска на 77-годишна возраст почина еден од најголемите македонски актери Мето Јовановски. Пријатели и колеги се простуваат од големата легенда на социјалните мрежи. -Мето Јовановски...
МК Сцена

Интервју со Таско: Емоциите се сведени на нула, би сакал малку да „разбијам“ со поемотивни и подлабоки теми

Urednik
Живееме во едно време каде што емоциите се сведени на нула, па така да би сакал малку да „разбијам“ со по емотивни и по длабоки...
МК Сцена

Интервју со Ивана Кнез: Идолизирам жени кои не се јавни личности, најчесто најдобро облечени се оние кои не користат социјални медиуми

Urednik
Во моментов ништо не ми се допаѓа на македонската модна сцена, немаме доволно финансии на национално ниво за да се повикуваме на мода, се снаоѓаме...
Стил

Станојевиќ, професионален фризер: Се чувствувам исполнет и задоволен кога ќе разубавам некого

Urednik
Фризер како професија никогаш нема да згасне, напорно е бидејки секогаш треба да се прилагодиш на клиентите, но на крајот од денот е една од...
МК Сцена

Коцевска, Travel инфлуенсер: Сум посетила над 30 земји, но најголем интерес и најмногу споделувања добиваат содржините од Македонија

Urednik
Најголем интерес и најмногу споделувања секогаш добиваат содржините од Македонија. Всушност и најголемата поддршка од средината сум ја добила за содржини за местата во Македонија,...
МК Сцена

Интервју со Дума: Иако има тенденција да се прикаже дека жените се еднакво застапени, нема родов баланс во филмската индустрија

Urednik
Искрено се надевам дека Агенцијата за филм ќе продолжи да поддржува се повеќе режисерки и продуцентки. Има тенденција да се прикаже дека жените се еднакво...