Таг : Филм

МАГАЗИН

ПРИНЦИОТ ОД БАЈКИТЕ НЕ ПОСТОИ! Еве ја РАЗЛИКАТА помеѓу филмски и маж во реалниот живот

Stefanija Kuzmanovska
Една од најголемите грешки е поистоветувањето на овие два поима, а всушност има значителни разлики. Сродна душа е некој со кого сте, пред сè духовно...
Култура

„ХОМО“ на Игор Иванов – Изи со премиера во рамки на фестивалот „Синедејс“

Берта Китинска
Долгометражниот игран филм „ХОМО“, под режисерската палка на Игор Иванов – Изи и во продукција на Скопје Филм Студио, вчеравечер ја доживеа македонската премиера во...
МАГАЗИН

Познат датумот на српската премиера на филмот на Даниела Штајнфелд

Stefanija Kuzmanovska
Документарниот филм „Исцели ме“ (Hold me right) на режисерката Данијела Штајнфелд премиерно ќе биде прикажан во Србија на Фестивалот на европски филм Палиќ, што ќе...
Забава

Може ли Расел Кроу да ги оживее кината (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Иако критичарите го нарекоа неговиот нов филм „Unhinged“ (наш слободен превод – „Исчашен“) „тежок за гледање“ и „непотребно непријатен“, славниот австралиски актер Расел Кроу може...
МАГАЗИН

Се прави филм за Питер Пан: Џад Ло преговара за улогата

Stefanija Kuzmanovska
Според странските медиуми, компанијата „Дизни“ наголемо работи на филм за „Питер Пан“, игран римејк на анимираниот филм од 1953 година. Како што се шпекулира, актерот...
Забава

Крис Хемсворт станува Хулк Хоган

Stefanija Kuzmanovska
Австралискиот актер Крис Хемсворт се подготвува за главната улога во претстојниот автобиографски филм за американскиот шампион во борење и ТВ презентер Хулк Хоган, пренесува NME....
Култура

Музејот на современата уметност започнува со онлајн филмска програма „Што е филм? Попис 2.0“

Музејот на современата уметност – Скопје од денеска, па се до 23 јули, започнува со онлајн филмска програма „Што е филм? Попис 2.0“, во чии...