СТАНДАРД life

недела

Балкан микс

📸 Рака под рака, одлично координирани во модата: Цеца и Анастасија маѓепсаа на премиерата на филмот „Недеља“

Radmila Tasevska
Мајка и ќерка меѓу првите го гледаа филмот за познатиот Џеј чија премиера се одржуваше синоќа во салата на МТС. Пејачката Светалана Цеца Ражнатовиќ и...
Балкан микс

🎙ЦЕЦА ПЕЕ ЗА ФИЛМОТ „НЕДЕЉА“: Пејачката објави дел од нова песна и испрати емотивна порака

Urednik
Цеца Ражнатовиќ направи хаос на социјалните мрежи кога објави фрагмент од новата песна што ја отпеа за потребите на филмот за животот на легендарниот Џеј...
ЕКОНОМИЈА

Сто проценти проценти поголема дневница за вработените кои се ангажирани во недела

Министерот за економија, Крешник Бектеши на својот фејсбук профил сподели дека со новиот закон за трговија се предвидува 100 проценти поголема дневница за вработените кои...
ЕКОНОМИЈА

Шахпаска: Трговските центри кои ќе работат во недела ќе одвојуваат одреден процент од средствата за државната каса

Влатко Зорба
Доколку во конечното решение се одлучиме трговските центри да работат во недела, тоа ќе биде под строго дефинирани критериуми, строго определено работно време, но и...
КОМПАНИИ

Во комшии: „Додека сум жив, нема да прифатам недела да биде неработен ден“

Влатко Зорба
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, повторно се осврна на прашањето за неработна недела и рече дека „додека е жив, нема да прифати такво решение“. „Еве,...
ЕКОНОМИЈА

Недела неработен ден за поголема продуктивност и благосостојба на работниците

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, заедно со министерката за труд и социјална политика,...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Недела ќе биде законски дефинирана како неработен ден

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи гостуваше во емисијата „Економски магазин” на телевизија Алсат,...
ЕКОНОМИЈА

СКМ: Ограничувањето на можноста за работа во недела ќе влијае на продуктивноста и конкурентноста на компаниите

Влатко Зорба
Ограничувањето на можноста за работа во недела или наметнувањето дополнителни трошоци за компаниите кај кои работењето во недела е дел од редовниот работен процес, ќе...
ЕКОНОМИЈА

Лицата кои ќе работат во недела ќе бидат платени и ќе имаат слободен ден

Влатко Зорба
Недела ќе биде неработен ден, а оние што ќе работат тој ден ќе бидат соодветно платени и ќе добијат слободен ден, пред крај е конечното...