Стандард

Бектеши

ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Угостителите да не ги отпуштаат работниците, ќе добијат помош во форма на грант

Влатко Зорба
„Веќе подготвуваме соодветни мерки за да им излеземе во пресрет на угостителите. Јас го поздравувам денешното соопштение на Синдикатот за да ги повика работниците да...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Поддршка од 52 милиони денари за домаќинствата за субвенции за печки на пелети, ПВЦ прозорци и инсталирање на сончеви колектори и фотонапонски панели

Влатко Зорба
Министерот за економија Крешник Бектеши на прес-конференција информираше дека Министерството за економија денеска објави четири јавни повици кои произлегуваат од Програмата за промоција на обновливите...
ЕКОНОМИЈА

Три јавни повици за субвенционирање на компании и занаетчии

Влатко Зорба
Министерството за економија ги објави јавните повици за субвенционирање микро и мали претпријатија, за финансиска поддршка на женско претприемништво и за субвенционирање на занаетчии во...
ЕКОНОМИЈА

15 милиони евра за субвенциониран годишен одмор за граѓани со ниски приходи

Влатко Зорба
За вработените граѓани со ниски приходи и годинава се предвидени средства за субвенциониран годишен одмор во програмите на Министерството за економија, но за разлика од...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши повика да се усвои Законот за задолжување во Светска банка

Влатко Зорба
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска ја повика опозицијата да не ги кочи законите во Собранието кои значат поддршка за компаниите и за граѓаните. Побара...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши бара опозицијата да придонесе за што побрзо имплементирање на петтиот сет мерки

Влатко Зорба
Министерот за економија, Крешник Бектеши денеска уште еднаш ја повика опозицијата да биде конструктивна и да овозможи донесување на законите во Собранието со цел што...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Приоритетна цел во претседавањето со ЦЕФТА ќе биде отстранувањето на пречките во трговијата

Влатко Зорба
Министерот за економија Крешник Бектеши и амбасадорот на Европската Унија во Северна Македонија, Дејвид Гир денеска ги презентираа приоритетите на Северна Македонија со претседавањето на...
ЕКОНОМИЈА

Досегашната помош за угостителите беше доволна, смета Бектеши

Влатко Зорба
„Имаше директни грантови за угостителите со 4-тиот пакет мерки, но ниту една дејност нема да биде заборавена и со петтиот пакет мерки. Не се согласувам...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Бескаматни кредити и поддршка за исплата на платите за компаниите во петтиот пакет мерки

Влатко Зорба
Во петтиот пакет ќе бидат опфатени и двете мерки за помош на компаниите – и бескаматни кредити и поддршка за исплата на платите, изјави министерот...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Февруари е клучен за петтиот пакет мерки, за дел е неопходно и донесување законски решенија од Собранието

Влатко Зорба
Во петтиот сет на економски мерки ќе продолжи мерката за финансиска поддршка на платите согласно методологијата и механизмите кои беа предвидени во четвртиот сет, но...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!