СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Не очекувам оваа година да има зголемување на цената на струјата, смета Бектеши

Министерот за економија, Крешник Бектеши смета дека годинава нема да дојде до поскапување на струјата.

„Би се надоврзал на премиерот Заев и ќе повторам дека не верувам дека оваа година ќе има зголемување на струјата. Ние веќе ги правиме сите анализи и во делот на производството на ЕСМ, кое е намалено, но секако треба да бидеме внимателни“, вели Бектеши во гостувањето на емисијата „Топ тема“.

Според него, една од најголемите реформи во делот на енергетиката е инвестирањето во обновливи избори на енергија и тоа веќе се прави.

„Ние ќе најдеме соодветни механизми кои веќе се обработуваат во склоп на институциите се со цел да нема зголемување на електричната енергија, рече Бектеши, додавајќи дека ова не се прави заради престојните избори, туку поради тоа што граѓаните поминаа низ една криза и очекуваат да нема зголемување на цената на струјата“, додава Бектеши.

Поврзани вести

За осум месеци Турција заработи 1,8 милијарди долари од извоз на лешници

Stefanija Kuzmanovska

Анѓушев: Новата еврообврзница е за враќање на стари задолжувања, но по пониски камати

Берзата повторно го продолжи бесплатното користење на eTrader за инвеститорите

Влатко Зорба