Автор : Stefanija Kuzmanovska

СВЕТ

Трамп: Односите со Кина се сериозно нарушени

Stefanija Kuzmanovska
Американскиот претседател Доналд Трамп оцени денес дека односите меѓу САД и Кина се „сериозно нарушени“, повикувајќи се на кризата со коронавирусот и рече дека „засега“...
СВЕТ

Борел: Одлуката на Ердоган за Аја Софија е за жалење

Stefanija Kuzmanovska
Министерот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел изрази жалење поради одлуката на Турција да ја претвори Аја Софија во џамија. Во писмената изјава, Борел...
СВЕТ

Регистрирани рекордни 228.102 новозаразени ширум светот

Stefanija Kuzmanovska
Светската здравствена организација (СЗО) денеска објави дека се регистрирани рекордни 228.102 нови случаи на заразени со коронавирус во последните 24 часа низ целиот свет. Најголем...
СПОРТ

„Живеев со стаорци, немавме што да јадеме, стомакот ми врескаше“: Потресна исповест на светски познат фудбалер

Stefanija Kuzmanovska
Иако се стекна со слава играјќи за Спортинг, Манчестер Јунајтед, Валенсија и Лацио, португалскиот фудбалер Нани призна дека и покрај неговиот луксуз, животот не му...
Забава

Саша Барон Коен го „насамари“ и Руди Џулијани, тој му викна полиција

Stefanija Kuzmanovska
Поранешниот градоначалник на Њујорк и сегашен адвокат на Доналд Трамп, Руди Џулијани, во вторникот дојде во хотел во Менхетен, очекувајќи сериозно интервју за коронавирусот. Сепак,...
СВЕТ

СЗО: Пандемијата сè уште може да биде ставена под контрола

Stefanija Kuzmanovska
„Постојат бројни примери низ целиот свет кои покажаа дека иако епидемијата е многу интензивна, таа сепак може да се стави под контрола“, им рече на...
Регион

Муртезај: Макрон очекува договорот меѓу Белград и Приштина до крајот на 2020 година

Stefanija Kuzmanovska
Ваљон Муртезај, советник за надворешна политика на премиерот на Косово, Авдулах Хоти, изјави денеска дека претседателот на Франција, Емануел Макрон, му рекол на Хоти дека...
Регион

Демонстрантите во Нови Сад го блокираа излезот на автопатот

Stefanija Kuzmanovska
Жителите на Нови Сад се собраа вечерва околу 18 часот на протест на Плоштадот на слободата. По говорот, демонстрантите се упатија по улицата Јована Суботица...
ЕУ

ЕБОР и ЕУ: 70 милиони евра за мали и средни претпријатија од Западен Балкан

Stefanija Kuzmanovska
Европската банка за обнова и развој (ЕБРД) и ЕУ ќе ја зголемат својата поддршка на малите и средни претпријатија (МСП) од Западен Балкан со обезбедување...
Регион

Д-р Кон: Се соочуваме со досега невидена ситуација, полоша отколку во април

Stefanija Kuzmanovska
Српскиот епидемиолог, Предраг Кон за РТС изјави дека ова е несомнено најтешкиот ден во однос на бројот на загинати и дека се „соочуваме со досега...