Стандард

Stefanija Kuzmanovska

ЕКОНОМИЈА

Расте интересот на македонските граѓани за купување на електрични возила

Stefanija Kuzmanovska
Заинтересираност за купување на електрични возила секако дека има, и интересот е во постојан пораст, велат за „Локално“ од „Порше Македонија“, компанија која ги застапува...
ЕКОНОМИЈА

Бесими: Имаме 50 милиони евра за петтиот пакет мерки, ако пандемијата потрае ќе имаме и пари и нови мерки

Stefanija Kuzmanovska
„Петтиот пакет со владини економски мерки е за платите за февруари и март, но со него се опфатени и други инструменти, како поволни кредити, но...
ЕКОНОМИЈА

Донесена одлука за продолжување на постапката за основање на Туристичка развојна зона во областа на езерото Треска

Stefanija Kuzmanovska
На денешната владина седница беше разгледана и усвоена Информацијата во врска со одлуката за продолжување на постапката за основање на Туристичка развојна зона „Сарај –...
ЕКОНОМИЈА

Стопанска комора: Итно да профункционира Комитетот за туризам и да се поедностави постапката за субвенционирање

Stefanija Kuzmanovska
Итно да профункционира Комитетот за туризам, да почне имплементирањето на донесените мерки и да се поедностави постапката за субвенционирање, апелира Здружението на угостителството и туризмот...
КОМПАНИИ

Колку ќе заработи „Фајзер“ со продажба на вакцините ширум светот? Цифрата е огромна

Stefanija Kuzmanovska
Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ очекува приход од околу 15 милијарди долари од продажбата на вакцината против ковид во 2021 година. Вакцината против коронавирус на „Фајзер“,...
ЕКОНОМИЈА

АСОМ тврди: Предлог измените на законот за игри на среќа се противправни

Stefanija Kuzmanovska
Заради наметнатата обврска на усогласување кое не било предвидено во моментот на издавање на лиценците, со барање или поведување на постапки за нанесена материјална штета...
ЕКОНОМИЈА

НУК и Битиќи во петок на средба, очекуваат поддршка за бруто плати за угостителските работници

Stefanija Kuzmanovska
Денес во 10:00 часот од Кабинетот на Заменик на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции Битиќи е закажана...
КОМПАНИИ

Хуавеј е прогласен од Gartner Peer Insights за избор на купувачите за 2020 за Центарот за податоци и клауд мрежи кој доби највисоки оценки

Stefanija Kuzmanovska
Хуавеј, водечки глобален снабдувач на инфраструктура и паметни уреди за информатичко комуникациската технологија (ИКТ), е возбуден да го сподели фактот дека CloudFabric мрежен центар на...
ЕКОНОМИЈА

Рокот за поднесување на ДДВ продолжен до 29 јануари

Stefanija Kuzmanovska
Од УЈП ги известуваат даночните обврзници и сметководителите дека рокот за поднесување на образецот ДДВ-04 за даночниот период од 01.10.2020-31.12.2020 и 01.12.2020 -31.12.2020 се продолжува...
ЕКОНОМИЈА

Поранешен полски претседател банкротираше

Stefanija Kuzmanovska
Добитникот на Нобеловата награда за мир и поранешен полски претседател Лех Валенса (77), се пожали дека банкротирал велејќи дека не можел да купи Божиќни подароци...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!