Стандард

Европа

БИЗЛАЈФ

Инсектите се поблиску до чиниите на Европејците

Влатко Зорба
Инсектите официјално направија уште еден чекор поблиску до чиниите на Европејците. Европскиот орган за безбедност на храната (ЕФСА) денес објави дека жолтиот црв е безбеден...
АНАЛИЗИ

Нова рецесија и се заканува на Европа (инфографик)

Влатко Зорба
Економијата во еврозоната најверојатно повторно ќе се намали на почетокот на оваа година, откако пандемијата го втурнува регионот во двојна рецесија. Аналитичари, вклучувајќи JPMorgan Chase...
КОМПАНИИ

Sony започна јавни тестови во Европа со електричниот автомобил VISION-S (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Електричните автомобили стануваат сè попопуларни со секоја измината година. Сите водечки производители веќе се обврзаа да се префрлат целосно на EV модели. Подобрувањето на перформансите...
АНАЛИЗИ

Како лекциите од 2008 година може да спречат финансиски колапс во Европа?

Влатко Зорба
Колку повеќе знаеме за минатото, толку подобро можеме да се подготвиме за иднината. Финансиската криза од 2008 година обезбедува важни лекции за политичарите кои планираат...
КОМПАНИИ

Европски технолошки компании ги обвинуваат САД дека ги користат санкциите за да ги држат подалеку од кинескиот пазар

Влатко Зорба
Европски технолошки раководители и дипломати ги обвинија Соединетите држави дека ги користат санкциите за да ги држат подалеку од кинескиот пазар и да обезбедат простор...
БИЗЛАЈФ

Најмалку се „шверцуваат“ во Европа: Само 2% од патниците не плаќаат билети

Влатко Зорба
Не е тајна дека многу луѓе се возат бесплатно на јавен превоз, иако треба да купат билет, т.е. – се „шверцуваат“. Ситуацијата е поалармантна во...
КОМПАНИИ

Европски пазари: Инвеститорите претпазливи, индексите стагнираат

Влатко Зорба
На европските берзи во вторникот наутро, цените на акциите забележаа благ пад, откако пораснаа претходниот ден, како резултат на најавите за заострување на рестриктивните мерки...
БИЗЛАЈФ

Колку трошат Европејците на алкохол? (инфографик)

Влатко Зорба
Европејците потрошиле вкупно 117 милијарди евра на алкохолни пијалоци во 2019 година, покажуваат податоците на „Евростат“а. Ова е еднакво на 0,8% од бруто домашниот производ...
КОМПАНИИ

Fiat инвестира милијарди евра во фабрика во Европа

Влатко Зорба
Италијанско-американскиот производител на автомобили Fiat Chrysler ќе инвестира две милијарди евра во фабрика во Тичи, Полска, за да ги опреми за производство на хибридни и...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!