Таг : Европа

Компании и пазар

Кои се омилените автомобили на Европејците во 2019 година?

Влатко Зорба
Volkswagen Golf ја задржа круната за најпродаван автомобил во Европа и за првите девет месеци од 2019 година, покажуваат податоците на Focus2Move. Податоците се од...
СВЕТ

Либиската крајбрежна стража фатила 150 мигранти на пат кон Европа

Влатко Зорба
Крајбрежната стража во Либија пресретнала околу 150 мигранти кои сакале да стигнат до европските средоземни држави. Мигрантите се вратени на брегот, а децата ќе бидат ...
ЕУ

Европа ќе воведе дигитален данок без глобален договор

user4
Маргарет Вестагер ќе биде новиот Извршен потпретседател на Европската комисија надлежна за дигитални прашања и конкуренција. Ова ќе биде вториот мандат во Европската комисија за...
Вести

Студено време низ северна Европа се очекува во октомври и ноември

Влатко Зорба
Студено време низ северна Европа се очекува во октомври и ноември, а температурите повторно ќе се искачат над вообичаените за тој период од годината во...
Политика

Пецас: Во Европа преовладува мислењето земјите од регионот да бидат заедно на европскиот пат

user3
Ние ја поддржуваме европската перспектива на Западен Балкан, а во овој момент се чини дека во Европа преовладува мислењето кое како основен предуслов поставува овие...
Политика

Заев: Ако не добиеме датум ЕУ ќе го казни најдобриот пример во Европа

Влатко Зорба
Доколку Европскиот совет не одлучи позитивно и не даде почеток на преговори со Северна Македонија ќе го казни најдобриот пример од државите во регионот, рече...