СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Кои се омилените автомобили на Европејците во 2019 година?

Volkswagen Golf ја задржа круната за најпродаван автомобил во Европа и за првите девет месеци од 2019 година, покажуваат податоците на Focus2Move. Податоците се од продажби од 44 пазари – од Португалија до Русија, Турција и Молдавија.

Германскиот хечбек, чиј наследник ќе биде откриен за неколку дена, има 346.260 продажби до крајот на септември. Сепак, популарниот модел страда и од забавување на економијата и на заедничкиот пазар и регистрациите се намалуваат за 12 проценти од година во година.

Втората позиција останува непроменета, рангирајќи го францускиот Renault Clio со 273.233 продажби. Во урбаниот модел, продажбата е намалена благо, за 4,7 проценти.

Третото место му припаѓа на друг претставник на германскиот бренд – Volkswagen Polo. Компактниот модел се продаде во 205.904 модели, но, исто така, претрпе пад на годишно ниво од 14,2 проценти.

На четвртото место е Volkswagen Tiguan со 196.465 продажба (-5,2%), следен од Opel Corsa со 189 010 (+ 8,2%), Citroen C3 со 183 505 (+ 1,7%) и Ford Focus со 182 171 (+ 12,6%).

На осмото место се најде Ford Fiesta со 181 641 (-16,8%), а по неа следува Dacia Sandero со 179 005 (+ 5,3%). На 10-то место е Nissan Qashqai со 178 658 (-13,7%).

Најголем пад од почетокот на годинава бележат два седани – Volkswagen Passat (-28,7%) на 105 илјади продажби и Opel Insignia (-24,8%) на скоро 42 илјади продажби.

Глобално, продажбата на седаните е намалена на штета на SUV моделите.

Toyota Corolla (+ 217,3%) забележа најзначаен раст, до 90 илјади, како и Volvo XC40, кој забележа раст од 96,5% на 52 илјади.

Поврзани вести

IQOS уредот со несогорлив тутун на Филип Морис почна да го освојува пазарот во САД

msp-admin

Traficom ги дефинира критичните делови на комуникациската мрежа во Финска

Тојота е светски лидер во продажба на возила во 2020 година

Влатко Зорба