СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Роналдо заработува повеќе од Инстаграм отколку од фудбал (инфографик)

Откако португалскaтa суперeрsвезда Кристијано Роналдо го оствари трансферот од Реал Мадрид во Јувентус, неговата годишна плата беше околу 34 милиони долари, пренесува Goal.com.

Колку и висока да е оваа плата, петкратниот освојувач на „Златната топка“ собира многу повеќе пари од платените постови на Инстаграм. Барем тоа покажува студија Buzz Bingo на Hopper HQ, објавена од Business Insider.

Според анализата, Роналдо заработил 47,8 милиони долари на платени објавувања на Инстаграм во текот на изминатата година, што го прави најплатен на платформата.

Поради неверојатниот број на луѓе до кои стигна фудбалерот на Инстаграм, некои компании имаат тенденција да се разделат и со над 1 милион долари, а играчот добива во просек 975.000 долари за секоја платена објава на својата сметка.

Поврзани вести

Петров: Компаниите да ја искористат мерката за поддршка од 14.500 денари по вработен

msp-admin

Од модел до извршен директор на мултимилионска компанија

msp-admin

Осигурителен пазар – каде се наоѓа Македонија во однос на регионот?

msp-admin