Стандард

Автомобили

КОМПАНИИ

Bosch ќе инвестира во развој на мотори со внатрешно согорување уште најмалку 20 години

Судејќи според најновите информации, Bosch не се откажува од моторите со внатрешно согорување. Како што објавија од „Фајненшл тајмс“, Бош е против фиксацијата на Европската...
КОМПАНИИ

Најголемата фабрика за автомобили во светот запира со работа поради недостаток на чипови

Влатко Зорба
Јужнокорејскиот производител на автомобили Hyundai Motor Co. планира да го прекине производството во својата фабрика во Улсан помеѓу 5 и 13 април поради глобален недостаток...
КОМПАНИИ

КОРИСТЕНИТЕ АВТОМОБИЛИ може драстично да поскапат: Германија предлага нов закон

Влатко Зорба
Германија објави измени во Законот за гаранции, кои треба да бидат усогласени со директивата на ЕУ за продажба на стоки. Предлогот е инициран од Државната...
КОМПАНИИ

Актуелната листа на најпопуларни автомобили покажува дека Европа се повеќе вози „на батерии“

Влатко Зорба
По големиот пад на продажбата на автомобили во Европа, предизвикан од пандемијата на коронавирусот во 2020 година, се чини дека има големи промени на европскиот...
БИЗЛАЈФ

Пожар проголта 80 исклучителни автомобили, сопственикот тешко ја поднел загубата

Влатко Зорба
Повеќе од 80 скапи спортски автомобили исчезнаа во пламенот во округот Чешир во северозападна Англија, во пожар во кој изгоре салата во која беа паркирани....
КОМПАНИИ

Нови автомобили како мерило за криза: Кина ја надмина Европа во продажбата и ја остави короната зад себе

Влатко Зорба
Кина значително го зголеми водството во продажбата на нови автомобили, во споредба со Западна Европа. Додека на Стариот континент беа продадени 1,52 милиони возила во...
АНАЛИЗИ

Како Западен Балкан може да стане голем играч на пазарот за автомобили?

Влатко Зорба
Автомобилската индустрија во Европа е сериозно погодена од кризата, но сепак може да биде можност за автомобилски компании да растат на пазарите во развој, вклучувајќи...
КОМПАНИИ

Porsche инвестира уште 70 милиони евра во Rimac Automobile и го зголеми уделот на 24%

Влатко Зорба
Porsche дополнително ги зголеми своите инвестиции во Rimac Automobile, зголемувајќи го својот удел во компанијата на 24%. Со првичната инвестиција во 2018 година, Porsche се...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!