СТАНДАРД life

Автомобили

АНАЛИЗИ

Како Западен Балкан може да стане голем играч на пазарот за автомобили?

Влатко Зорба
Автомобилската индустрија во Европа е сериозно погодена од кризата, но сепак може да биде можност за автомобилски компании да растат на пазарите во развој, вклучувајќи...
КОМПАНИИ

Porsche инвестира уште 70 милиони евра во Rimac Automobile и го зголеми уделот на 24%

Влатко Зорба
Porsche дополнително ги зголеми своите инвестиции во Rimac Automobile, зголемувајќи го својот удел во компанијата на 24%. Со првичната инвестиција во 2018 година, Porsche се...
ТЕХНОЛОГИЈА

Се бара забрана за продажба на GTA V во САД

Влатко Зорба
Маркус Еванс, претставникот на Демократската партија во парламентот на американската сојузна држава Илиноис, смета дека треба да се забрани продажба на популарната видео игра Grand...
КОМПАНИИ

Bosch и Microsoft ќе прават платформа за автомобили

Влатко Зорба
Bosch ќе работи со Microsoft за создавање софтверска платформа за возила, се вели во официјалното соопштение. Со ова и двете компании се надеваат дека ќе...
КОМПАНИИ

Toyota ги надмина конкурентите и ги зголеми изгледите за профит во 2021 година

Влатко Зорба
Toyota Motor Corp., која има најголема продажба на автомобили во светот во 2020 година, ги зголеми своите изгледи за профит за повеќе од 50% во...
КОМПАНИИ

Легендарен дизајнер на „Порше“ ќе работи на автономниот автомобил на „Епл“

Влатко Зорба
Додека „Епл“ се обидува да скрие сè во врска со „Проектот Титан“ во тајност, гласините покажуваат дека работите се движат брзо – најновиот извештај на...
КОМПАНИИ

Нето добивката на Tesla не доаѓа само од продажба на автомобили

Влатко Зорба
Tesla ја објави својата прва целосна година на нето приходи за 2020 година – но не поради продажбата на своите клиенти. Единаесет американски држави бараат...
БИЗЛАЈФ

Кој е најкрадениот автомобили во Велика Британија во 2020 година?

Влатко Зорба
Ford Fiesta е најкрадениот модел на автомобил во Велика Британија во 2020 година, пишува AutoExpress. Ова едвај е изненадување, бидејќи возилото е исклучително популарно на...
КОМПАНИИ

Тојота е светски лидер во продажба на возила во 2020 година

Влатко Зорба
Тојота Мотор го надмина германскиот Фолксваген во продажбата на возила во 2020 година, и по пет години повторно ја презеде круната како водечки светски производител...