Стандард

Велика Британија

БИЗЛАЈФ

Дали „паб-пасошите“ се нова реалност за љубителите на пиво во Велика Британија?

Влатко Зорба
Постепеното отклучување на Велика Британија ќе започне следната недела, а како што најави британскиот премиер Борис Џонсон, повторното отворање во Англија во понеделник се очекува...
КОМПАНИИ

САД воведува царини до 25% за извозни производи од Британија?

Влатко Зорба
Соединетите Американски држави предупредија дека може да воведат царини до 25 проценти за многу извозни производи од Велика Британија како одговор на воведувањето британски данок...
КОМПАНИИ

MasterCard се соочува со судски спор вреден 14 милијарди фунти

Влатко Зорба
Специјален суд во Лондон ќе одлучи дали ќе биде усвоена најголемата колективна тужба во историјата на Велика Британија. Ако се оствари, MasterCard ќе мора да...
КОМПАНИИ

Римац отвора оддел за развој во Велика Британија, ќе вработи 30 лица

Влатко Зорба
Мате Римац отвора оддел за развој во Велика Британија каде што ќе sorabotuva со британската автомобилска индустрија. Новиот оддел за развој, сместен во Warwick Enterprise...
КОМПАНИИ

„National Grid“ го купи најголемиот дистрибутер на електрична енергија во Британија за речиси 11 милијарди долари

Влатко Зорба
Британската мултинационална „Национална мрежа“, основана во Лондон во 1990 година, објави дека постигнала договор за купување на најголемиот дистрибутер на електрична енергија во земјата, а...
КОМПАНИИ

Кој е човекот кој си исплатил рекордни 343 милиони фунти во Велика Британија?

Влатко Зорба
Сер Крис Хон, управител на хеџ-фондот Children’s Investment (TCI), минатата година си исплатил 479 милиони долари, откако неговиот фонд забележа скок на добивката пред оданочување...
КОМПАНИИ

Економијата на Велика Британија страда од најголемиот колапс во последните 300 години (инфографик)

Влатко Зорба
Економијата на Велика Британија порасна двојно побрзо во четвртиот квартал од очекуваното, испраќајќи година во која е забележан најлош пад од 1709 година, според Блумберг....
ЕКОНОМИЈА

АЛКАЛОИД регистрираше ново друштво во Велика Британија

Влатко Зорба
АЛКАЛОИД АД Скопје регистрираше ново друштво во Велика Британија, со назив ALKALOID UK LIMITED. Друштвото е во 100% сопственост на АЛКАЛОИД АД Скопје, соопшти компанијата....
БИЗЛАЈФ

Кралицата Елизабета II ќе заработи милијарди од стремежот на нафтените компании кон диверзификација на енергијата

Влатко Зорба
Кралицата Елизабета Втора ќе биде големиот победник од последниот притисок врз големите нафтени компании за диверзификација кон поодржлива иднина. Менаџерот на имот на кралицата и...
КОМПАНИИ

Британскиот извоз во ЕУ „потона“ за 68 отсто во јануари

Влатко Зорба
Британскиот извоз во Европската унија се намали за две третини во јануари или 68 проценти во однос на истиот месец во 2020 година, објави во...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!