Таг : Велика Британија

Технологија

Велика Британија ќе забрани на Huawei да гради 5G мрежа

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот на Велика Британија има намера да го забрани користењето на опремата на кинеската компанија Huawei за изградба на британската 5G мрежа, пишува Ројтерс. Оваа...
МАГАЗИН

Велика Британија дозволи концерти и фестивали на отворено

Stefanija Kuzmanovska
По подготвувањето на пакетот мерки за помош за музичката индустрија и секторот за настани од дури 1,57 милијарди фунти минатата недела, владата на Велика Британија...
СВЕТ

Раб: Велика Британија не се меша во внатрешните работи на Кина

Stefanija Kuzmanovska
Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб денеска ги отфрли обвинувањата на Кина дека Велика Британија се впуштила во грубо мешање во нејзините внатрешни работи....
Регион

Грција од 15 јули се отвора за летови од Велика Британија 

Stefanija Kuzmanovska
Грција од 15 јули ќе биде отворена за сите летови од Велика Британија, најави денеска портпаролот на грчката влада Стелиос Пекас. Тој објасни дека одлуката...
Вести

Лекот кој најчесто се користи за лекување на ХИВ нема ефект во третманот на Ковид-19

Влатко Зорба
Британските научници објавија денес дека антивирусниот лек кој најчесто се користи за лекување на лица со ХИВ нема позитивни ефекти врз пациентите хоспитализирани за коронавирус...
Вести

Џонсон: Сега не е време да се испитуваат грешките на владата

Влатко Зорба
Британскиот премиер Борис Џонсон смета дека сега не е вистинско време да се испита што британската влада направила лошо за време на пандемијата на коронавирусот....
СВЕТ

Велика Британија: Најмал број на смртни случаи од коронавирус од средината на март

Stefanija Kuzmanovska
Бројот на смртни случаи од Ковид-19 во Велика Британија во понеделникот се зголеми за 15 на 42.647, што е најниската дневна бројка на смртни случаи...
Забава

И Дел Бој на црната листа? Последните настани во светот и пресудија на култната серија

Влатко Зорба
Во последните неколку дена, сведоци сме на се повеќе филмови и ТВ серии кои се „застарени“ и кои исчезнуваат од стриминг услугите по иницијатива на...
Вести

Велика Британија: Семејствата на починатите од Ковид-19 бараат истрага за владиното управување со кризата

Влатко Зорба
Семејства чии членови починаа од ефектите на коронавирусот денес побараа независна јавна истрага за начинот на кој британската влада се бореше со коронавирусот. Едно од...
Вести

Поради коментарите за антирасистичките протести, Фараж го изгуби радио-шоуто

Влатко Зорба
Британскиот евроскептик Најџел Фараж го загуби дневното шоу на националното радио „ЛБЦ“, затоа што го спореди рушењето на споменикот на трговецот на робови за време...