Таг : БДП

ЕКОНОМИЈА

Аналитичари очекуваат пад на економската активност во земјава годинава

Влатко Зорба
Наместо раст, аналитичарите очекуваат намалување на економската активност на домашната економија во 2020 година, а потоа постепено закрепнување во следните две години, покажува Анкетата за...
ЕКОНОМИЈА

Ако има втор бран на коронавирусот, пад на светскиот БДП од 7,6 отсто

Stefanija Kuzmanovska
Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) предвидува глобална рецесија од 6,0 проценти за оваа година, пренесе „б92“. Меѓутоа предупредува дека во случај на втор...
Регион

Вучиќ: Србија е најбрзорастечката економија во Европа во првиот квартал

Влатко Зорба
Во првиот квартал од оваа година Србија е најбрзорастечката економија во Европа, рече денеска претседателот Александар Вучиќ. „Добивме податоци за Ирска и Малта, ги чекавме....
Вести

БДП на Франција падна за 11 отсто: „Најтешкото е пред нас“

Влатко Зорба
Активностите во француската економија веројатно ќе паднат за 11% оваа година заради кризата предизвикана од коронавирусот, а се очекуваат дури и потешки денови додека не...
ЕКОНОМИЈА

Иако не воведе целосен карантин, БДП на Шведска со пад во првиот квартал

Stefanija Kuzmanovska
Шведската економија се намали благо во првиот квартал, според првите проценки од заводот за статистика објавени во вторникот, но податоците за вториот квартал веќе укажуваат...
Интервју

Ангеловска: Не држи тезата дека невработеноста се намалила бидејќи невработените ја напуштиле земјава

Растот на БДП е сублимат на добрите економски и фискални политики кои се водат. Фискалната политика која ја водиме како влада е во насока на...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Растот на БДП е добар сигнал дека економијата е на добар пат

Берта Китинска
Растот на БДП од 3,4 проценти во последниот квартал лани и вкупниот раст за целата година од 3,6 проценти, ја надминува проектирата стапка од 3,5...
ЕКОНОМИЈА

БДП во последниот квартал лани со раст од 3.4 отсто

Влатко Зорба
Стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2019 година е 3.4 отсто, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Во четвртото...