Стандард

ДЗС

ЕКОНОМИЈА

Просечната нето плата изнесувала 28.294 денари во декември 2020 година

Влатко Зорба
Просечната исплатена нето плата во декември 2020 година изнесувала 28 294 денари и бележи раст од 5,4 отсто, објави Државиот завод за статистика. Според објавените...
ЕКОНОМИЈА

Бројот на превезени патници во градскиот превоз е намален за 53.4 %

Влатко Зорба
Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупниот број превезени патници во патничкиот патен превоз изнесува 10 005 илјади во четвртото тримесечје од 2020 година...
ЕКОНОМИЈА

Пад од 42,7 проценти на извршената работа на домашните градежници во странство

Влатко Зорба
Во периодот јануари‒декември 2020 година, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 211 913 илјади денари, што е за 31,1 проценти помалку во...
ЕКОНОМИЈА

Стопанска комора: Пописот е потребен и неопходен за носење бизнис одлуки

Влатко Зорба
Претставници на Државниот завод за статистика предводени од Јасмина Ѓоргиева, координатор на Секторот за дисеминација и односи со јавноста при Државниот завод за статистика, денеска...
ЕКОНОМИЈА

ДЗС: Алкохолните пијалаци поскапи за 0.7 % во јануари

Влатко Зорба
Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во јануари 2021 година, во споредба со декември 2020 година, остана на...
ЕКОНОМИЈА

Намален бројот на работници во индустријата

Влатко Зорба
Намален бројот на работници во индустријата во декември 2020 година, во однос на истиот период во 2019 година, за 4,2%, покажуваат податоците на Државниот завод...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!