СТАНДАРД life

Вработени

Шоубиз

Лизо повторно мета на обвинувања од поранешни вработени: „Ни се закануваа, работев по 20 часа на ден“

Urednik
Пејачката Лизо (35) неодамна беше мета на обвинувања од поранешни вработени за злоупотреба и сексуално и расно вознемирување. Сега за истото ја обвини уште една...
КОМПАНИИ

„Епл“ сака вработените да се вратат во канцелариите до септември

Stefanija Kuzmanovska
„Епл“ сака вработените да се вратат во своите канцеларии до септември, според меморандумот испратен до вработените претходно оваа недела. Работниците ќе мора да се вратат...
КОМПАНИИ

Google заштедил МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ поради работата од дома

Влатко Зорба
Со олабавување на ограничувањата поврзани со коронавирусот, се повеќе луѓе резервираат патувања и хотели преку Интернет. Ова е многу добро за рекламниот бизнис на Google....
ЕКОНОМИЈА

На пазарот доминираат микропретпријатијата со помалку од 10 вработени

Влатко Зорба
Според дефинитивните податоци на Државниот завод за статистика, 58 765 пазарноориентирани деловни субјекти, активни во областа на индустријата, градежништвото, трговијата и останатите услужни дејности, оствариле...
БИЗЛАЈФ

5 начини да бидете добар и фер шеф: Понежниот пол е сè уште значително загрозен на работното место

Влатко Зорба
Родовата еднаквост останува една од најжешките теми во бизнисот, во 21 век, во 2021 година. Вчера се одбележа Денот на жената, повеќе од 100 години...
БИЗЛАЈФ

Европските компании со над 250 вработени ќе мора да ги објават платите на жените и мажите

Влатко Зорба
Европската комисија има намера да воведе регулатива со која ќе се бара од поголемите компании да ги објавуваат платите на мажите и жените со цел...
КОМПАНИИ

Дајмлер го укина скратеното работно време и исплати бонуси

Влатко Зорба
Германскиот производител на автомобили Дајмлер го укина намалувањето на бројот на работни часови воведено поради пандемијата на коронавирус и плати бонус за околу 150.000 работници....
КОМПАНИИ

„Бритиш петролеум“ ќе им даде на сите вработени удел во компанијата

Влатко Зорба
Британскиот енергетски гигант БП ги објави плановите да им даде удел во компанијата на сите вработени, кој се обидува да ги „крене“ по влијанието кое...