Таг : Вработени

Компании и пазар

Вработените во Google ќе работат од дома до летото 2021 година

Влатко Зорба
Раководството на „Alphabet“, компанија која е сопственик на „Google“ и други сестрински компании, одлучила дека околу 200.000 нивни вработени нема да мора да доаѓаат на...
МАГАЗИН

Цеца сите вработени ги оддалечи од вилата: Веднаш штом дознала дека има корона ги презела ОВИЕ МЕРКИ 

Stefanija Kuzmanovska
Фолк ѕвездата Светлана Цеца Ражнатовиќ откри дека е позитивна на коронавирус, а штом ги доби резултатите, се изолира во семејниот дом во Дедиње. Нејзиниот син...
МАКЕДОНИЈА

Од утре почнува скринингот на вработените во градинките

Берта Китинска
Скринингот за состојбата со ковид-19 кој го најавија здравствените власти ќе започне утре. Први на листата се вработените во градинките, најави министерот Венко Филипче, во...
Компании и пазар

Вработените во „Фејсбук“ ќе работат од дома до крајот на годината

Stefanija Kuzmanovska
Од Фејсбук соопштија дека работниците кои биле во можност да работат од дома, ќе можат да го сторат тоа до крајот на годината, додека пандемијата...
ЕКОНОМИЈА

Нови промени за мерката со 14,500 денари по вработен

Берта Китинска
Еврообврзницата ќе биде издадена кога ќе бидат создадени најповолни услови. Процесот е започнат и постапката тече, изјави денеска министерката за финансии Нина Ангеловска на прес-конференција...
МАКЕДОНИЈА

Во кумановската болница спроведено тестирање на 210 вработени (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Министерот за здравство, Венко Филипче при денешната посета во Куманово изјави дека во градот има зголемен број дијагностицирани пациенти во последните неколку дена, но дека...
Компании и пазар

Бајрактар: Отпуштањата да бидат како технолошки вишок, а не со спогодбени откази

Влатко Зорба
Доколку работодавците не можат да ги задржат вработените поради последиците предизвикани од пандемијата со КОВИД-19, тогаш отпуштањето да биде како технолошки вишок, а не со...
Компании и пазар

Кјубан: Не брзајте со враќање на работа, капитализмот ќе биде подобар

Влатко Зорба
Американскиот милијардер Марк Кјубан вели дека една од последиците од коронавирусите ќе биде тоа што капитализмот ќе се подобри. Капитализмот ќе стане „повеќе сочувствителен“ како...
ЕКОНОМИЈА

МТСП: Право на паричен надоместок има невработено лице што било во работен однос најмалку 9 месеци

Берта Китинска
Министерството за труд и социјална политика информира дека граѓаните со прекин на работен однос, имаат право на паричен надоместок во висина од 50 отсто од...