Таг : Германија

Вести

Германија забранува пластични кеси

Влатко Зорба
Германскиот парламент, Бундестагот, донесе закон за забрана на пластични кеси на мало од 2022 година, со услов тенки пластични кеси за пакување овошје и зеленчук...
Вести

Меркел: Ќе имаме мерки и во 2021 година

Влатко Зорба
Германската канцеларка Ангела Меркел ги предупреди граѓаните денес дека ограничувачките мерки против коронавирусот може да траат подолго од предвиденото. Канцеларката и претставниците на покраинските влади...
СВЕТ

Мерки против коронавирус ќе има и во 2021 година, најави Меркел

Берта Китинска
Германската канцеларка Ангела Меркел ги предупреди граѓаните денес дека ограничувачките мерки против коронавирусот може да траат подолго од предвиденото. Канцеларката и претставниците на покраинските влади...
СВЕТ

Германија ја продолжува делумната „блокада“, апел да не се патува до 10 јануари

Берта Китинска
Германските власти одлучија да ја продолжат делумната блокада поради епидемијата на коронавируси до крајот на годината, а некои мерки ќе бидат олеснати за време на...
Компании и пазар

Трговската размена со Германија за 6 месеци изнесува 2,4 милијарди евра

Влатко Зорба
Премиерот Зоран Заев, заедно со вицепремиерот за економски прашања и координација на економските ресори Фатмир Битиќи, амбасодарката на Сојузна Република Германија во земјава Анка Холштајн,...
Вести

Автомобилот кој се удри во портата на Меркел е користен во 2014-та во истиот напад (ВИДЕО)

Влатко Зорба
Истиот вид автомобил што утрово удри во портата на седиштето на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин, беше користен во сличен напад пред 6 години....
Вести

Уапсен возачот кој удри во оградата на Меркел

Влатко Зорба
Берлинската полиција уапси возач на автомобил што утрово влета во портата на седиштето на германската канцеларка Ангела Меркел. Возач од средна возраст бил изнесен од...
Вести

Напад врз Меркел: Со автомобил во оградата на канцеларката

Влатко Зорба
Непознато лице се забило со неговиот автомобил во оградата пред канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Ројтерс објави дека деталите за несреќата сè...
Политика

Николоски: Кога последен пат Заев бил на билатерална средба со земја членка на ЕУ?

Влатко Зорба
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за тоа кога последен пат Зоран Заев бил на билатерална...
Компании и пазар

Германскиот нацрт закон за информатичка безбедност се стреми кон консензус за ризиците на продавачите на телекомуникациска опрема

Влатко Зорба
Германија ќе треба да постигне консензус во рамките на владата дека одреден продавач на телекомуникациска опрема претставува закана за националната безбедност за да може да...