Стандард

Германија

БИЗЛАЈФ

Германските пивари бараат помош од владата

Влатко Зорба
Во отвореното писмо до владата во понеделникот, германските пивари побараа финансиска помош затоа што се во опасност од колапс поради наглиот пад на побарувачката во...
КОМПАНИИ

Платите во Германија на удар на пандемија во 2020 година

Влатко Зорба
Пандемијата на коронавирус ги погоди платите на работниците во Германија во 2020 година, кои паднаа за прв пат откако државниот завод за статистика започна да...
КОМПАНИИ

Германскиот бизнис лут на Меркел поради бавното отворање на економијата

Влатко Зорба
Владата на канцеларката Ангела Меркел е под зголемен притисок да ја намали блокадата на коронавирусот во Германија, а гневот доаѓа од срцето на најголемата европска...
ЕКОНОМИЈА

„Програма за обновливи извори”: На располагање 80,5 милиони евра за инвестиции во чиста енергија

Влатко Зорба
„Потпишувањето на договорот значи користење на грант неповратни средства од германската влада во износ од 2,4 милиони евра, со цел изработка на технички студии и...
ЕКОНОМИЈА

Потпишување договор за 2,4 милиони евра неповратни средства наменети во обновливи извори за енергетска транзиција

Влатко Зорба
Претседателот на Владата Зоран Заев заедно со амбасадорката на Сојузна Република Германија во земјава Анка Холштајн, денеск ќе се обратат на прес-конференција за потпишување на...
КОМПАНИИ

Половина милијарда непродадена облека во Германија: Попустите ќе се искачат до 90 проценти

Влатко Зорба
Во германските модни продавници потрошувачите можат да очекуваат големи попусти на цените по затворањето на заклучувањето поради коронавирусот. – За многу производи ќе има попусти...
КОМПАНИИ

Нов германски данок може да ги намали емисиите на јаглерод за 740.000 тони

Влатко Зорба
Нов германски данок на јаглерод може да ги намали емисиите на јаглерод од моторите на автомобили за најмалку 740.000 тони годишно, бидејќи тоа би значело...
БИЗЛАЈФ

Германија инвестира 6 милијарди евра во енергетската ефикасност на зградите

Влатко Зорба
Германија ќе го поддржи подобрувањето на енергетската ефикасност на зградите во 2021 година со стимулации и субвенции во вкупна вредност од шест милијарди евра, објави...
КОМПАНИИ

Германската индустрија стагнираше во декември

Влатко Зорба
Германското индустриско производство стагнираше во декември, бидејќи рестриктивните мерки дома и во странство насочени кон спречување на пандемијата „Kовид-19“ го попречуваа извозно-ориентираниот производствен сектор во...
КОМПАНИИ

Лашет: „Северен тек 2“ не треба да се откажува поради Навални

Влатко Зорба
Новиот претседател на владејачката Демохристијанска унија (ЦДУ) и можен иден канцелар Армин Лашет смета дека Германија не смее да се откаже од проектот гасовод „Северен...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!