СТАНДАРД life

Е-Возила

КОМПАНИИ

Електричен модел е повторно најпродаван во Норвешка

Volkswagen ID.4 беше убедливо најбараниот нов автомобил во оваа скандинавска земја во април. Резултатите од продажбата на електрични автомобили во Норвешка веќе подолго време не...
КОМПАНИИ

Голем пораст на бројот на станици за полнење на е-возила во Германија до 2030 година

Влатко Зорба
Бројот на јавни станици за полнење електрични возила (ЕВ) во Германија може да скокне за повеќе од 10 пати, а вредноста на тој пазар за...
КОМПАНИИ

Европските и американските потрошувачи сакаат да купат електрично возило, проблем е цената

Влатко Зорба
Европските и американските купувачи се повеќе се склони да купат електричен автомобил, но сепак им пречи нивната цена, покажа истражување, истакнувајќи ја потребата од субвенции...
КОМПАНИИ

Најголемиот светски производител на батерии го открива движењето на цените на литиумот

Влатко Зорба
Со бумот во развојот на електрични возила и изградба на гигафабрики за литиумски батерии, во кои е во водство компанијата „Тесла“, цените на овој хемиски...
КОМПАНИИ

BMW планира двојно да ја зголеми продажбата на целосно електрични возила во 2021 година

Влатко Зорба
BMW објави дека има намера да ја дуплира продажбата на целосно електрични возила во 2021 година, пренесува Ројтерс. Вклучувајќи ги plug-in хибридите, се планира да...
КОМПАНИИ

Baidu ќе произведува електрични автомобили

Влатко Зорба
Кинескиот интернет гигант Baidu најави почеток на стратешко партнерство со производителот на автомобили Geely. Двете компании ќе создадат посебна поделба која ќе произведува електрични автомобили,...
КОМПАНИИ

„GM“ ја „брка“ „Tesla“: Авто гигантот го менува логото и најавува 30 електрични возила

Влатко Зорба
Американскиот производител на автомобили „General Motors“ ќе го смени логото и ќе започне маркетинг кампања за електрични возила со цел да се претстави во ново...