СТАНДАРД life

Гили

КОМПАНИИ

Најголемиот производител на автомобили во Кина излегува лице в лице со Tesla

Влатко Зорба
Најголемиот производител на автомобили во Кина Geely стартува своја премиум марка електрични автомобили за да се соочи со Tesla во сегментот на растечки пазар во...
КОМПАНИИ

Baidu ќе произведува електрични автомобили

Влатко Зорба
Кинескиот интернет гигант Baidu најави почеток на стратешко партнерство со производителот на автомобили Geely. Двете компании ќе создадат посебна поделба која ќе произведува електрични автомобили,...