СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Baidu ќе произведува електрични автомобили

Кинескиот интернет гигант Baidu најави почеток на стратешко партнерство со производителот на автомобили Geely. Двете компании ќе создадат посебна поделба која ќе произведува електрични автомобили, пренесува CNBC.

Новата компанија ќе работи како посебна подружница на Baidu, според извори блиски на холдингот со седиште во Пекинг. Тој ќе го контролира мнозинскиот пакет акции, додека Geely ќе има малцински удел во новата компанија.

Денес, акциите на Geely пораснаа за 0,5% на берзата во Хонг Конг, откако во петокот додадоа скоро 20% на нејзината вредност. Акциите на Baidu со кои се тргуваше во САД пораснаа повеќе од 15% пред затворањето на тргувањето во петокот.

Geely ќе биде одговорен за реалното производство на новите електрични возила, додека Baidu ќе се фокусира на развој на нивниот софтвер. Компанијата, која работи со најголемиот пребарувач во Кина, веќе работи на софтвер за автономно управување, наречен „Apollo“.

Тестовите се спроведуваат како дел од експерименталната флотила од „роботакси“ во Пекинг.

Baidu има и своја апликација за сателитска навигација, како и гласовен асистент DuerOS, кој може да се инсталира и во автомобили.

Пазарот на електрични автомобили во Кина продолжува да расте, при што владините субвенции и изградбата на станици за полнење на сметка на буџетот остануваат главни двигатели во секторот.

Локалните производители на електрични автомобили, како што се Nio, Li Auto и Xpeng Motors, објавија раст на продажбата во декември 2020 година. Наспроти ова, Baidu се надева дека ќе земе дел од уделот на пазарот, пишува CNBC.

„Кина стана најголемиот пазар на електрични автомобили во светот. А потрошувачите очекуваат следната генерација на возила да биде „попаметна“ од претходната“, изјави извршниот директор на Baidu, Робин Ли.

Во исто време, неговите конкуренти ги презентираат и своите иновации. На почетокот на оваа недела, Nio го лансираше својот прв седан et7.

Производителот на чипови за iPhone – Foxconn потпиша договор со кинеската компанија Byton за копродукција на својот прв електричен автомобил.

Поврзани вести

Секој петти вработен во Србија работи од дома

msp-admin

Бислимоски избран за претседател на Одборот на регулатори на Енергетската заедница

msp-admin

Ново, добро платено занимање во Италија, за кое не треба образование и идеи

msp-admin