Стандард
КОМПАНИИ

Акциите на Twitter потонаа откако го блокираа Трамп

Акциите на Twitter се „лизнаа“ над осум проценти при тргувањето пред официјалното отворање на берзите, по одлуката на компанијата трајно да ја суспендира корисничката сметка на претседателот на Соединетите држави.

Социјалната мрежа соопшти дека одлучила да ја блокира сметката на Доналд Трамп, кого го следат 88 милиони луѓе поради „ризик од понатамошно поттикнување на насилство“, по упадот во зградата на Капитол Хил во средата.

Обвинувајќи го Twitter за ограничување на слободата на говорот, претседателот на САД навести дека може да основа своја компанија за социјални мрежи.

Акциите на Twitter се намалија за 8,24 проценти на 47,24 УСД по акција во 4:00 часот наутро по источноамериканско време, на почетокот на предберзанското тргување.

Поврзани вести

Над 400.000 работни места во Германија под закана заради електричните возила

msp-admin

Се плашат дека ќе останат без работа ако не се вратат во канцеларија

msp-admin

Хрвати основаа фирма со два компјутера, а ја продадоа за 148 милиони долари

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!