СТАНДАРД life

Твитер

ТЕХНОЛОГИЈА

„Tip Jar“: Веќе можете да уплаќате средства на авторите на Твитер

Корисниците на Твитер ќе можат доброволно да уплаќаат средства на автори на објави што им се допаѓаат, објавено е на веб-страницата на Твитер. Функцијата „Tip...
КОМПАНИИ

ТВИТЕР КАЗНET ОД РУСКИ СУД: 35.000 евра затоа што не избришале содржина

Влатко Зорба
Руски суд денеска го казни Твитер со 3,2 милиони рубљи (околу 35 000 евра) за небришењето на содржина. Москва минатиот месец објави дека ја забавува...
КОМПАНИИ

Маск твитна дека „Тесла“ може да стане најголема компанија, па избриша

Влатко Зорба
Сопственикот на „Тесла“, Елон Маск, напиша на Твитер дека смета дека „има шанса Тесла да стане најголемата компанија“. Како одговор на неговите следбеници, тој додаде...
ТЕХНОЛОГИЈА

Твитер размислува да додаде реакции на објавите во форма на емоџи

Влатко Зорба
Твитер ги анкетираше корисниците овој месец за да ги дознае нивните мислења за комплетите емоџи реакции, слични на оние на Фејсбук, пренесува TechCrunch. Корисниците објавија...
КОМПАНИИ

Бизнисмен од Малезија го купи првиот твит во светот за 2,9 милиони долари

Влатко Зорба
На почетокот на месецот, пишувавме за почетокот на јавната продажба на првиот твит во светот, односно кратката порака оставена на 21 март, пред точно 15...
ТЕХНОЛОГИЈА

Русија ќе го блокира Твитер ако мрежата не ја отстрани забранетата содржина

Влатко Зорба
Русија ќе го блокира Твитер во рок од еден месец, освен ако позната американска социјална мрежа не избрише забранета содржина, објавија руските новински агенции во...
КОМПАНИИ

Русија ги тужи Google, Facebook и Twitter за објавување на протести

Влатко Зорба
Руските власти тужат пет медиумски платформи, вклучувајќи ги Google, Facebook и Twitter, за наводно дека не ги избришале објавите во кои се повикуваат децата да...
ТЕХНОЛОГИЈА

Твитер тестира функција „откажи го испраќањето“

Влатко Зорба
Американската платформа Твитер тестира функција за „откажи го испраќањето“ што на корисниците ќе им даде краток временски период да отстранат твит пред дури и да...
КОМПАНИИ

Твитер означува дезинформации за вакцината против Kовид-19

Влатко Зорба
Твитер на својот блог објави дека почнува да ги означува објавите што шират погрешни информации за вакцините КОВИД-19. Се наведува дека етикетите ќе содржат релевантни...