СТАНДАРД life

Дорси

КОМПАНИИ

Бизнисмен од Малезија го купи првиот твит во светот за 2,9 милиони долари

Влатко Зорба
На почетокот на месецот, пишувавме за почетокот на јавната продажба на првиот твит во светот, односно кратката порака оставена на 21 март, пред точно 15...
КОМПАНИИ

Твит за 300.000 долари? Првата порака на социјалната мрежа на продажба, луѓето не жалат пари

Влатко Зорба
Првиот пост на Твитер што некогаш се појави на профилот на нејзиниот основач и сегашен извршен директор Џек Дорси во 2006 година, беше продаден како...
КОМПАНИИ

Акциите на Square пораснаа по објавувањето дека основале банка

Влатко Зорба
Акциите на Square се зголемија седум проценти денес откако компанијата официјално ги стартуваше своите банкарски операции оваа недела. Новата целосно поседувана банка на Square ќе...
КОМПАНИИ

Тајно ВИДЕО од состанок на Твитер: Наметнува ли Џек Дорси цензура?

Влатко Зорба
На интернет кружи наводно тајно снимено видео од еден од вработените во мрежата Твитер, во кое Џек Дорси, нејзиниот директор, зборува за забраната за Доналд...
КОМПАНИИ

Закерберг и Дорси тврдат дека подобро се справиле во однос на мешањето во изборите (ВИДЕО)

msp-admin
Извршните директори на две од најголемите социјални мрежи во светот изјавија дека нивните компании подобро се справиле да го одбијат мешањето во изборите во Соединетите...