Стандард

банка

КОМПАНИИ

Акциите на Square пораснаа по објавувањето дека основале банка

Влатко Зорба
Акциите на Square се зголемија седум проценти денес откако компанијата официјално ги стартуваше своите банкарски операции оваа недела. Новата целосно поседувана банка на Square ќе...
КРИПТОВАЛУТИ

Швајцарска банка стара 177 години додава тргување со криптовалути

Влатко Зорба
Како што се наведува во соопштението за печатот, Bordier & Cie SCmA, швајцарска банка основана во 1844 година, додаде тргување со криптовалути на својата листа...
КОМПАНИИ

HSBC со пад на профитот од 34% во 2020 година

Влатко Зорба
Една од најголемите светски банки, лондонската HSBC, ги објави финансиските резултати за 2020 година. Добивката пред оданочување падна за 34 проценти на 8,78 милијарди долари....
КОМПАНИИ

„ИКЕА“ влегува во банкарскиот бизнис

Влатко Зорба
Сопственикот на продавницата „ИКЕА“, групацијата „Ингка“, денес објави дека купува 49 проценти од акциите на компанијата за финансиски услуги „Икано банка“. Интересно, групата „Икано“, која...
КОМПАНИИ

Банка која доминира на пазарот на злато годинава

msp-admin
Банката „Ј.П. Морган“ имала рекордни приходи од трговијата со скапоцени метали во 2020 година, околу милијарда долари и далеку ги надминал ривалите, дознава „Ројтерс“. Една...
ЕКОНОМИЈА

ОЈО го истражува стечајот на Еуростандард банка

Берта Китинска
За време на Надзорната расправа во Комисијата за финансирање и буџет, државниот обвинител Љубомир Јовески соопшти дека Основното јавно обвинителство има отворено два случаја за...
ЕКОНОМИЈА

Оштетените штедачи од Еуростандард банка поднесоа иницијатива до Уставниот суд

Берта Китинска
Оштетените штедачи од Еуростандард банка поднесоа иницијатива до Уставниот суд за поведување на постапка за оценување на уставноста и законитоста на членот 163 став 3...
ЕКОНОМИЈА

Јавен повик за корисниците на ковид 1 линијата на бескаматни кредити од Развојна Банка

Берта Китинска
Развојната банка (РБРСМ) на својата веб-страница објави јавен повик, со кој се понудува можност на компаниите-корисници на кредити од првата бескаматна кредитна линија Ковид 1,...
ЕКОНОМИЈА

Стечајниот управник на Еуростандард: Нема физичко или правно лице со депозити од седум милиони евра во Еуростандард банка

Берта Китинска
Стечајниот управник на Еуростандард банка тврди дека нема физичко или правно лице со депозит или депозити во вредност од седум милиони евра. -Имајќи предвид дека...
ЕКОНОМИЈА

Одлуката на НБРМ за стечај на банката има политичка заднина, тврди Костовски

Берта Китинска
Стечајот на банката има политичка заднина, тврди бизнисменот и сопственикот на Еуростандард  Трифун Костовски во емисијата „Само интервју“ на Канал 5. -Одлуката на НБРМ за...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!