Стандард

Пазар

КОМПАНИИ

Конкуренцијата меѓу производителите на батерии за електрични возила може да го промени пазарот

Влатко Зорба
Двата најголеми недостатоци на електричните автомобили – ограничен век на траење и бавно полнење – веројатно ќе продолжат сè додека производителите на батерии не го...
КОМПАНИИ

Lenovo на чело на глобалниот пазар на компјутери

Влатко Зорба
Пазарот за персонални компјутери порасна за 25% во четвртиот квартал на 2020 година и достигна 90,3 милиони единици, според извештајот на аналитичката компанија „Canalys“. Лидер...
КРИПТОВАЛУТИ

Како „исчезнаа“ 190 милијарди долари од пазарот на криптовалути за само 24 часа?

Влатко Зорба
Пазарот на криптовалути изгуби 190 милијарди долари денес, по големиот пад на цената на биткоинот и другите дигитални монети. Експертите сметаат дека ова е, можеби,...
АНАЛИЗИ

Која е пресудата за Лондонското сити по „Брегзит“?

Влатко Зорба
Една недела по почетокот на новата година, в навистина ја реализира својата иднина по „Брегзит“: договорот за финансиски услуги со Европската унија може да биде...
КОМПАНИИ

Саудиска Арабија го изненади нафтениот пазар со големо еднострано намалување на производството

Влатко Зорба
Саудиска Арабија ќе изврши доброволно намалување на производството на нафта во февруари и март, како дел од договорот за убедување на повеќето производители на ОПЕК...
КОМПАНИИ

Банка која доминира на пазарот на злато годинава

msp-admin
Банката „Ј.П. Морган“ имала рекордни приходи од трговијата со скапоцени метали во 2020 година, околу милијарда долари и далеку ги надминал ривалите, дознава „Ројтерс“. Една...
КОМПАНИИ

„Хуавеи“ задоволни од позицијата на македонскиот пазар, но оставаат можност за проширување на инвестициите

msp-admin
ИКТ-секторот може да има клучна улога во справувањето со пандемијата на Ковид-19. Дигиталниот широкопојасен интернет е основата што поддржува имплементација на телемедицина, далечинско образование и...
КОМПАНИИ

Македонија ќе биде прва која ќе го усогласи своето законодавство за сајбер-безбедноста со препораките на НАТО и ЕК

msp-admin
Со измените на Законот за електронски комуникации, кои се однесуваат на мобилните мрежи, a кои наскоро ќе се најдат во собраниска процедура веројатно ќе бидеме...
КОМПАНИИ

ОКТА: Позитивни оперативни резултати и ефикасно управување со залихите во значително влошени услови на пазарот на горива

msp-admin
Долготрајните ефекти од сè уште актуелната криза предизвикана од COVID–19, што доведе до значително намалување на глобалните економски активности во последните неколку месеци, продолжија да...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!