Стандард

Батерии

КОМПАНИИ

VW планира 6 фабрики за производство на батерии во Европа до 2030 година

Влатко Зорба
Германски „Volkswagen“ планира да обезбеди снабдување со мобилни батерии и да ја прошири инфраструктурата за полнење електрични возила во Европа, како дел од засилените напори...
КОМПАНИИ

Маск: Никелот е нашата најголема грижа за батериите на електричните автомобили

Влатко Зорба
На Елон Маск му е преку глава од никелот. Тој е оскуден и скап, па извршниот директор на производителот на електрични автомобили Тесла на Твитер...
КОМПАНИИ

Инвестиции од 2 милијарди евра: Шпанија гради прва гига фабрика за батерии за електрични автомобили

Влатко Зорба
Европа сака да преземе брзи чекори за замена на конвенционалните автомобили на своите патишта со електрични модели. Но за ова, Стариот континент мора да реши...
КОМПАНИИ

Volkswagen отвори фабрика за рециклирање на батерии на автомобили

Влатко Зорба
Поделбата Group Components на Volkswagen во петок ја отвори својата прва фабрика, која ќе се занимава исклучиво со рециклирање на автомобилски батерии. Фабриката се наоѓа...
КОМПАНИИ

Тесла ќе произведува нов тип на батерии во Берлин

Влатко Зорба
Американскиот производител на електрични автомобили, Тесла ќе гради фабрика за батерии за автомобили во околината на Берлин, во која планира да воведе нова, иновативна технологија...
КОМПАНИИ

Електричните автомобили наскоро поевтини од класичните?

Влатко Зорба
Сосема е реално да се очекува дека електричните автомобили ќе чинат исто колку и автомобилите кои работат на фосилни горива, но веројатно тие ќе бидат...
КОМПАНИИ

Конкуренцијата меѓу производителите на батерии за електрични возила може да го промени пазарот

Влатко Зорба
Двата најголеми недостатоци на електричните автомобили – ограничен век на траење и бавно полнење – веројатно ќе продолжат сè додека производителите на батерии не го...
ТЕХНОЛОГИЈА

Револуционерни батерии ќе им овозможат на електричните возила да поминат 2.000 километри со едно полнење

msp-admin
Австралиската компанија „Brighsun New Energy“ тврди дека изградила батерија за електрични возила што ќе им овозможи да поминат дури 2.000 километри. Новите батерии, кои се...
КОМПАНИИ

ЕУ одобри милијарди евра помош за батерии

msp-admin
Европската комисија одобри 3,2 милијарди евра државна помош на седум земји-членки на ЕУ за истражување и иновации во производството на батерии, објави „Ројтерс“. Одобрени се...