СТАНДАРД life

Електрични автомобили

КОМПАНИИ

Електричните автомобили за 5 години ќе чинат колку класичните, во 2035 година целосно ќе доминираат

Електричните автомобили во Европа ќе бидат поевтини во салоните, односно по напуштањето на производната линија, отколку возилата со фосилни горива, во рок од шест години....
КОМПАНИИ

Шефот на „Дајмлер“: „Епл“ и „Алибаба“ ќе бидат силна конкуренција

Влатко Зорба
Извршниот директор на „Дајмлер“ вели дека технолошките гиганти „Гугл“, „Епл“ и „Алибаба“ ќе бидат опасна конкуренција доколку се решат да влезат во сегментот на електрични...
КОМПАНИИ

Европските автомобилски компании бараат инфраструктура за електрични автомобили

Влатко Зорба
Европските производители на автомобили се подготвени значително да ги намалат емисиите на стакленички гасови до 2030 година, доколку земјите од ЕУ се посветат на изградба...
КОМПАНИИ

Deutsche Bank: VW ќе ја престигне Tesla следната година

Влатко Зорба
Инвеститорите треба да обрнат поголемо внимание на стратегијата на Volkswagen за електрификација на своите автомобили. Благодарение на тоа, компанијата може да ја престигне Tesla во...
КОМПАНИИ

Прогноза: Електричните автомобили за 10 години ќе чинат 5.000 долари

Влатко Зорба
Адам Џонас, аналитичар од „Morgan Stanley“, објави извештај за падот на цените на електричните возила: тој рече дека за 10 години цената на електричните возила...
КОМПАНИИ

Foxconn: Електричните автомобили се новиот iPhone

Влатко Зорба
Електричните возила се „следниот голем производ“ за Foxconn, компанијата што ги составува смартфоните на Apple. „Постои голема веројатност дека индустријата за електрични автомобили ќе прерасне...
КОМПАНИИ

Скоро половина од електричните автомобили се движат по кинески патишта

Влатко Зорба
Електричната мобилност очигледно зема замав. Бројот на електрични автомобили ширум светот се зголеми на 10,9 милиони во 2020 година, за повеќе од 3 милиони во...
КОМПАНИИ

Volkswagen ги засилува амбициите во областа на електричната мобилност

Влатко Зорба
Volkswagen ги зајакнува своите амбиции во областа на електричната мобилност. До 2030 година планира двојно да го зголеми учеството на електричните возила во продажбата во...
КОМПАНИИ

Електричниот автомобил на VW успешно се натпреварува со Model 3 на Tesla

Влатко Зорба
Лансирањето на првиот специјализиран електричен автомобил на Volkswagen AG успешно се натпреварува со моделите на Tesla Inc. во неколку клучни аспекти, испраќајќи ги акциите на...