Стандард
КОМПАНИИ

Volkswagen ги засилува амбициите во областа на електричната мобилност

Volkswagen ги зајакнува своите амбиции во областа на електричната мобилност.

До 2030 година планира двојно да го зголеми учеството на електричните возила во продажбата во Европа на 70 проценти, а во САД и Кина се очекува да запре на 50 проценти, пренесуваат странските новински агенции.

Шефот на компанијата, Ралф Брандстатер, најавува дека така ќе биде и во Европа, а во Кина и САД, односот сепак ќе биде 50:50.

Исто така, наследници сигурно ќе добијат Golf, Tiguan, Passat и T-Roc, но тоа нема да биде случај со Touran, кој заминува во историјата по сегашната генерација.

Сите овие модели ќе бидат електрифицирани и ќе добијат plug-in хибридни верзии.

Поврзани вести

Nintendo продаде рекорден број конзоли Switch за празниците

Влатко Зорба

Вредноста на „Тесла“ падна за 50 милијарди долари

msp-admin

Донација на OKTA од 50.000 евра за Министерството за здравство

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!