Стандард
КОМПАНИИ

„Голдман Сакс“ ги зголеми прогнозите за цената на нафтата

Цените на нафтата продолжуваат да растат на почетокот на март, продолжувајќи го трендот што трае речиси шест месеци.

Овој пат, клучна улога имаше сесијата на ОПЕК и изненадувачката одлука да се задржи производството непроменето во април (аналитичарите очекуваа зголемување), а особено одлуката на Саудиска Арабија да продолжи да испумпува милион барели на ден.

Цената на Брент во петокот скоро допре 70 долари за барел од 159 литри, што е највисока вредност од јануари минатата година.

Се разбира, поволните податоци од пазарот на трудот во САД исто така помогнаа на нафтата. Брент се искачи седми пат по ред (овој пат за добри пет проценти).

„Голдман Сакс“ ја зголеми својата прогноза за просечната цена на нафтата во вториот квартал за 5 долари, на 75 американски долари и очекува просечна цена од 80 долари во третиот квартал.

Поврзани вести

Citigroup остана без 500 милиони долари што ги плати по грешка

Влатко Зорба

„Форбс“ објави листа на градови каде живеат најмногу милијардери

Влатко Зорба

Недоверба во доларот: „Тесла“ ќе купува и злато

Влатко Зорба