СТАНДАРД life

Голдман Сакс

КОМПАНИИ

„Голдман Сакс“ им дал рок на вработените до кога мора да ги известат дали биле вакцинирани

Stefanija Kuzmanovska
„Голдман Сакс“ бара од своите вработени да пријават дали биле вакцинирани против коронавирус до четврток напладне. Барањето, испратено до вработените со писмо, е последно во...
КРИПТОВАЛУТИ

Директор на „Голдман сакс“ заработил милиони инвестирајќи во „доџкоин“, па ја напуштил банката

Генералниот директор на американскиот банкарски гигант „Голдман Сакс“ ја напуштил инвестициската банка откако наводно заработил милиони инвестирајќи во криптовалутата „доџкоин“. Портпарол на Голдман Сакс потврди...
КРИПТОВАЛУТИ

„Голдман Сакс“ ќе понуди на клиенти биткоин за управување со богатството

Влатко Зорба
Групацијата „Голдман Сакс“ е близу до отворање на официјална понуда за инвестициски производи поврзани со биткоин и други дигитални средства на клиентите на својата приватна...
КРИПТОВАЛУТИ

Голдман Сакс: Клиентите сè повеќе бараат биткоин

Влатко Зорба
Голдман Сакс Груп АД истражува како може да одговори на зголемената побарувачка на клиентите за сопственост и инвестиции во биткоин, додека и понатаму останува на...
КОМПАНИИ

„Голдман Сакс“ ги зголеми прогнозите за цената на нафтата

Влатко Зорба
Цените на нафтата продолжуваат да растат на почетокот на март, продолжувајќи го трендот што трае речиси шест месеци. Овој пат, клучна улога имаше сесијата на...
КРИПТОВАЛУТИ

„Голдман Сакс“ повторно ќе тргува со криптовалути

Влатко Зорба
Американската инвестициска банка „Голдман Сакс“ наскоро повторно ќе воспостави систем за тргување наменет за криптовалути. Компанијата лансираше ваков систем во 2018 година, но ова отворање...
КОМПАНИИ

Директорот на „Голдман Сакс“: Ќе ја укинеме работата од дома што е можно поскоро

Влатко Зорба
Извршниот директор на „Голдман Сакс“, Дејвид Соломон, не смета дека е добро што вработените не работат во нивните канцеларии поради пандемијата на коронавирус. Тој рече...
КРИПТОВАЛУТИ

„Голдман Сакс“: Златото и биткоинот не се во судир

Влатко Зорба
Аналитичарите на „Голдман Сакс“ тврдат дека златото и биткоинот не се „канибализираат“ едни со други. „Во средина на слабост на доларот и сè уште многу...
КОМПАНИИ

Goldman Sachs: Нафтата ќе се искачи на 70-75 долари

Влатко Зорба
Цените на нафтата ќе пораснат порано и повеќе отколку што се сметаше досега, бидејќи глобалното закрепнување на побарувачката на енергија го надминува одговорот на снабдувањето...
КОМПАНИИ

Голдман Сакс претстави платформа за мали инвеститори на берзите

Влатко Зорба
Банката, позната по својата вклученост во скоро сите финансиски трендови и кризи во 21 век, како и по финансиските услуги што ги обезбедува за големите...