Стандард

Голдман Сакс

КОМПАНИИ

Направил штета од 3 милијарди долари, му ја намалиле платата за 36%

Влатко Зорба
Американската инвестициска банка „Голдман Сакс“ ја намали годишната плата на извршниот директор Дејвид Соломон за 10 милиони долари или 36%, како казна за улогата на...
КРИПТОВАЛУТИ

Goldman Sachs влегува во пространството на криптовалутите

Влатко Зорба
Американскиот банкарски гигант Goldman Sachs издаде барање за информации (RFI) за да се испита зачувувањето дигитални средства, тврди извор во банката. Запрашан за тајмингот, извор...
КОМПАНИИ

„Голдман Сакс“: „Брентот“ ќе чини 65 долари до лето

Влатко Зорба
Цените на нафтата изненадувачки се задржуваат, а се повеќе земји воведуваат мерки за штедење и ги затвораат економиите. Клучна причина за релативно високите цени на...
КОМПАНИИ

Поранешен банкар на „Голдман Сакс“ доаѓа на чело на Би-Би-Си

Влатко Зорба
Велика Британија ќе го назначи Ричард Шарп, поранешен банкар на „Голдман Сакс“, за следен шеф на јавниот сервис Би-Би-Си, објави денес „Скај Њуз“. Шарп до...
КОМПАНИИ

Додека короната затвора бизнси ширум светот, „Голдман Сакс“ постигнува историски успеси на пазарот

msp-admin
Иако коронавирусот остави катастрофални последици ширум светот, со десетици милиони луѓе кои останаа без работа и бројни компании беа ликвидирани, некои компании остварија значителни финансиски...
КОМПАНИИ

Голдман Сакс со препорака: Не инвестирајте во биткоин

msp-admin
Американската инвестициска банка Голдман Сакс во извештајот пред клиентите изјави дека нема намера да инвестира во криптовалути како што е биткоин. Стратезите на Голдман посветија...