Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Goldman Sachs влегува во пространството на криптовалутите

Американскиот банкарски гигант Goldman Sachs издаде барање за информации (RFI) за да се испита зачувувањето дигитални средства, тврди извор во банката.

Запрашан за тајмингот, извор на Goldman рече дека плановите за покровителство на банката ќе станат „очигледни наскоро“.

Барањето на Goldman Sachs за покровителство на дигитални средства беше распространето до барем еден познат играч на крипто-валути до крајот на 2020 година.

„Како и JPMorgan, ние издадовме RFI што разгледува дигитално покровителство. Ние опсежно истражуваме за дигиталното чување и одлучуваме кој е следниот чекор“, изјави извор на Goldman, кој не сакаше да биде именуван. (RFI за крипто-покровителство е издадено од JPMorgan во октомври 2020 г.)

Портпарол на Goldman изјави дека иницијативата за дигитални средства на банката е „дел од широка дигитална стратегија“, повикувајќи се на стабилни монети во врска со неодамнешните пораки од американската канцеларија на контролорот на валути (ОCC).

Оваа недела се случи тектонска промена во светот на крипто-покровителството, откако Anchorage, со седиште во Сан Франциско, доби условно одобрение од ОCC да стане национална дигитална банка и „недвосмислено“ ја исполнува дефиницијата за „квалификуван чувар на имот“ во процесот.

Претседателот на Anchorage, Диого Моника, во интервју изјави дека ова регулаторно одобрување ќе покани многу големи и ризични институционални играчи во криптосферата.

На прашањето за JPMorgan, Goldman и Citi – трите големи американски банки кои најмногу гледаат кон крипто-покровителство, Моника рече: „Разговараме со сите овие момци“.

Имаше гласини дека Goldman може да понуди нешто слично на основните брокерски услуги, вклучувајќи крипто. Сепак, инсајдерот од Goldman изјави дека банката разгледува чување, но не и медијација.

„Anchorage, BitGo и Coinbase имаат прилично големи планови во брокерството за криптовалути и не би сакале да ги удвојуваме“, рече изворот од Goldman.

Поврзани вести

САД не брзаат да бидат први со дигитална валута на централната банка

Влатко Зорба

Биткоин против Етереум: Кој е подобар избор за купување?

Влатко Зорба

Цената на Polkadot поставува нов рекорд

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!