Стандард
КРИПТОВАЛУТИ

Uniswap (UNI) со дневен обем на тргување од 100 милијарди долари

Uniswap (UNI) стана првата децентрализирана платформа за финансии (DeFi) која генерираше волумен над 100 милијарди долари, изјави основачот на протоколот Хајден Адамс.

„Uniswap штотуку стана првата децентрализирана трговска платформа што ракува со над 100 милијарди американски долари во обем – возбудливо достигнување за DeFi“, пишува Адамс во Твитер.

Оваа фаза е логично продолжение на „бумот на DeFi“ што започна минатото лето. Издигнувањето на Uniswap на крајот доведе до платформата полека да ги засенува Coinbase и другите централизирани платформи за тргување на почетокот на септември.

„Втор ден по ред, кога обемите на Uniswap се поголеми од оние на Coinbase. Овој месец, многу DEX, како што се Curve, 1inch, Balancer, исто така, имаат обем на исто ниво со главните берзи како што се Kraken, Bitstamp, Gemini, итн. Повеќето од овие CEX имаат огромни пазарно оценки. ЕТH сè уште е под 50 милијарди долари како пазарна капитализација“, додаде трговецот со псевдоним CL.

Значајно е што месечниот обем на тргување на Uniswap достигна 20 милијарди долари само во јануари, што јасно го покажува експоненцијалниот раст на секторот. За споредба, дневниот волумен на платформата веќе се зголеми на над 1,14 милијарди долари денес, според податоците обезбедени од платформата за криптo-метрики – CoinGecko.

Сепак, иако Uniswap е еден од најдобрите адути во DeFi просторот денес, неговите конкуренти брзо ги стигнуваат. На пример, екосистемот Binance Smart Chain (BSC) во моментов е на пат да го надмине Ethereum според обемот, откако децентрализираниот протокол за апликација (dApp) наречен Venus минатиот месец генерирал 14 милијарди долари во обем, според неодамнешниот извештај на DappRadar.

„Venus во јануари стана најголемата компанија на BSC со трансакции од 14 милијарди долари. Venus е на првото место според обемот на трансакции, благодарение на над 24 милијарди долари во последните седум дена“, напишаа истражувачи на 11 февруари.

Денес, дневниот обем на Venus веќе надмина 10 милијарди долари. Ова е сериозна конкуренција.

Поврзани вести

Жители на Шенжен ќе добијат дигитален јуан како дел од лотарија

Влатко Зорба

Скоро 140 милијарди долари во Bitcoin се недостапни во моментов

Влатко Зорба

Компанија од Дубаи ја прави најголемата Биткоин инвестиција во историјата

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!