СТАНДАРД life
КРИПТОВАЛУТИ

Првиот Bitcoin ETF одобрен во Канада

Фонд за берзанско тргување со Bitcoin за инвестициската компанија Accelerate Financial е одобрен во Канада.

Ова го прави првиот официјално одобрен Bitcoin ETF (Exchange Traded Fund – Фонд за берзанско тргување) во Северна Америка откако Комисијата за хартии од вредност во Онтарио даде зелено светло за институционалниот производ.

Документот беше одобрен во четврток, 11 февруари и ги опфаќа следниве територии; Британска Колумбија, Алберта, Саскачеван, Манитоба, Квебек, Њу Бранзвик, Нова Шкотска, островот Принц Едвард, Њуфаундленд и Лабрадор, северозападните територии, Јукон и Нунавут.

Accelerate Financial Technologies добија прелиминарна потврда за проспект со канадските регулатори за хартии од вредност за Accelerate Bitcoin ETF (ABTC) на 2-ри февруари.

Оттаму велат дека фондот ќе понуди единици деноминирани во американски и канадски долари со 0,7% такса за управување, додавајќи дека тие аплицирале за да се наведат ABTC единиците на берзата во Торонто.

Во тоа време, основачот и извршен директор на „Accelerate“, Џулијан Климочко, изјави: „BTC е една од класите на добра со најдобри перформанси на 1-годишна, 3-годишна, 5-годишна и 10-годишна основа, како апсолутно, така и прилагодени на ризик. Со оглед на историското искуство и идниот потенцијал на Bitcoin, заедно со неговите својства за диверзификација на портфолиото, со нетрпение очекуваме да им понудиме на инвеститорите изложба на класа средства во лесен за употреба и ефтин ETF“.

Компанијата нуди низа други слични производи, вклучувајќи го неодамна лансираното алтернативно портфолио на OneChoice ETF, првиот фонд во земјата што обезбеди изложеност на различни алтернативни класи на средства и стратегии за инвестиции, вклучувајќи Bitcoin, злато, арбитража и приватен кредит.

Во средината на јануари, канадскиот инвестициски фонд Arxnovum исто така поднесе проспект за Bitcoin ETF до Комисијата за хартии од вредност во Онтарио.

Поврзани вести

PayPal со сериозни крипто амбиции

Влатко Зорба

Биткоин-рударството за 3 години ќе троши енергија како Италија или Чешка

Влатко Зорба

Grayscale купува Лајткоин со неверојатно темпо

Влатко Зорба