Стандард
КОМПАНИИ

Компании кои работат во Србија изнеле милијарда евра во оф-шор зоните

Минатата година компаниите кои работат во Србија изнеле нешто повеќе од милијарда евра во оф-шор зоните, пишува „Блиц“.

Наведено е дека, според податоците на Народната банка на Србија, најголемиот дел од парите биле наменети за Хонг Конг (806 милиони евра), потоа Сингапур (170 милиони евра) и Британските Девствени острови (24 милиони евра).

Милиони евра беа префрлени во Либан и Лихтенштајн истовремено, а на списокот на земји со чии системи соработувале српските компании се и Панама, Маршалските Острови, Доминиканската Република и Сејшелите.

Најголем дел од плаќањата ги извршиле компании од металната индустрија, 26 проценти. Во офшор зоните, исто така, изнесувале пари и компании кои се занимаваат со рударство (13 проценти), компании за производство на компјутери и периферни уреди (осум проценти), за трговија со електрични апарати за домаќинство (девет проценти), потврди Народна банка на Србија за „Блиц“.

„Растот на платните трансакции со Хонг Конг во последните пет години е во најголем дел резултат на директни инвестиции од оваа земја во српски компании во производствениот и рударскиот сектор“, велат од централната банка.

Поврзани вести

Русија ги тужи Google, Facebook и Twitter за објавување на протести

Влатко Зорба

За над 605% зголемени загубите во угостителството

msp-admin

Lenovo ја зацврсти водечката позиција на глобалниот пазар на компјутери

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!