Стандард

Србија

ЕКОНОМИЈА

Јаневски со предлог како да се одолжиме на Србија за вакцините

Влатко Зорба
Директорот на Агенцијата за промоција на туризмот, Љупчо Јаневски на својот Фејсбук профил даде предлози до туристичко угостителскиот сектор и локалната самоуправа за поволности за...
КОМПАНИИ

Србија доби 62,5 милиони долари од Светска Банка за модернизација на железницата

Влатко Зорба
Бордот на директори на Светска банка ја одобри Фазата 1 на мултифазниот програмски пристап за Проектот за модернизација на секторот железнички сектор во Србија, со...
КОМПАНИИ

Србија ќе гради фабрика за производство на вакцината „Синофарм“

Влатко Зорба
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ на Србија, Александар Вучиќ, вечерва во Абу Даби истакна дека се договорил заедно со Обединетите Арапски Емирати и Кина да се произведува вакцина против...
КОМПАНИИ

„Танјуг“ избришан од бизнис регистарот на Србија

Влатко Зорба
Српската новинска агенција „Танјуг“ и нејзините услуги беа избришани од Агенцијата за деловни регистри (АПР) во вторникот, а белградската компанија „Тачно“, која се здоби со...
КОМПАНИИ

„Секој ден „заклучување“ чини 190 милиони евра“

Влатко Зорба
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска апелираше до граѓаните да се вакцинираат и да бидат подисциплинирани, бидејќи секој ден „заклучување“ ја чини државата 190 милиони...
КОМПАНИИ

„United Media“ го презема весникот „Данас“

Влатко Зорба
„United Media“, водечката медиумска компанија во Југоисточна Европа, стана новиот сопственик на дневниот весник и порталот „Данас“. По одобрувањето на надлежните регулаторни тела, компанијата доби...
КОМПАНИИ

Минералното богатство на Србија вреди повеќе од 200 милијарди долари

Влатко Зорба
Вредноста на минералното богатство на Србија веди повеќе од 200 милијарди долари и тоа богатство треба да се искористи на одржлив начин, рече министерката за...
КОМПАНИИ

Србија нема да извезува литиум, сака да стане центар за производство на батерии и електрични автомобили

Влатко Зорба
Србија планира да го забрани извозот на литиум од наоѓалиштето „Јадар“, а целта на Белград е да ја направи земјата европски центар за производство на...
КОМПАНИИ

Во комшии: „Додека сум жив, нема да прифатам недела да биде неработен ден“

Влатко Зорба
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, повторно се осврна на прашањето за неработна недела и рече дека „додека е жив, нема да прифати такво решение“. „Еве,...
ЕКОНОМИЈА

Адора го претстави првиот градежен проект кој го реализира во Србија

Влатко Зорба
Брендот Адора и официјално го претстави првиот градежен проект кој го реализира во Србија, новиот хотелско-резиденцијален комплекс „21st Century Residence, Spa & Wellness by Adora”,...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!