Таг : Пензија

Компании и пазар

Во пензија скоро 27 години – Во овие држави најдолго траат пензионерските денови

Stefanija Kuzmanovska
Најновите расположливи податоци на (Organisation for Economic Co-operation and Development) Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД) покажуваат дека најмногу време во пензија поминуваат Французите,...
МАКЕДОНИЈА

СДСМ: Ја покачивме пензијата и социјалната помош, се грижиме за постарите, сиромашните и ранливите

Берта Китинска
СДСМ создава праведно општество кое вистински ја намалува социјалната нееднаквост. Посветени на економските мерки ние се грижиме за достоинствен живот на повозрасните граѓани.Над 324.000 пензионери...
ЕКОНОМИЈА

Пензионерите добија повисоки пензии за 722 денари

Берта Китинска
Заменичката на претседателот на Владата за економски прашања Мила Царовска и дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика Санела Шкријељ денеска се сретнаа со...
МАКЕДОНИЈА

Можност за лицата со навршени 65 години без 15 години стаж да го откупат стажот за да одат во пензија

Stefanija Kuzmanovska
Лицата кои навршиле 65 години, а немаат 15 години стаж поради тоа што не им биле платени дел од придонесите, ќе може да ги откупат...
Вести

Филип се надева на компромисно решение за пензиската реформа

Влатко Зорба
Францускиот премиер Едуард Филип изрази надеж денеска дека ќе постигне компромисно решение со синдикатите за пензиската реформа, што доведе до протести и штрајк низ целата...
МАКЕДОНИЈА

Царовска: Инвалидските пензии и посвојувањата главни извори за корупција

Ивана Рамаданова
Најголемиот број претставки и најголемите можности за корупција има кај социјалната заштита, барањата за инвалидски пензии и посвојувањата, нагласи министерката за труд и социјална политика...
Забава МАГАЗИН

Кралското семејство ги демантираше гласините за повлекувањето на кралицата

Неодамна се проширија гласини дека кралицата Елизабета Втора оди во пензија и дека тронот ќе го преземе нејзиниот син, принцот Чарлс. Многумина сметаат дека кралицата...
Забава МАГАЗИН

Пензионираниот Пирс Бронсан на романтично патување во Европа

Влатко Зорба
Холивудската актерска жива легенда, Пирс Броснан, моментално е на патување низ Европа, а по Исланд и Италија, сопругата Кели Шеј Смит ја одведе во градот...